Zadajte hľadaný výraz

Biopalivá Z domova

EK nariadi testy a obmedzí dovoz čínskych potravín s obsahom mlieka

Brusel 25. septembra (TASR) – Európska komisia dnes navrhla testovanie a obmedzenie dovozu potravinárskych výrobkov z Číny s obsahom sušeného mlieka. Je to reakcia na škandál s kontaminovanými čínskymi mliečnymi produktmi, ktoré obsahujú toxický melamín.

Hovorkyňa komisie Nina Papadoulakiová informovala, že príslušné európske úrady budú testovať všetky čínske výrobky, ktoré majú viac ako 50 % sušeného mlieka. Únia tiež zakáže dovoz všetkých čínskych potravinárskych výrobkov pre deti a mládež, ktoré obsahujú akékoľvek množstvo mlieka.

Exekutíva Európskej únie dnes predložila tento návrh odborníkom z členských krajín únie. Zákaz by mal vstúpiť do platnosti už v piatok a týka sa celej škály výrobkov od čokolády po sušienky.

Kontaminované mlieko si už v Číne vyžiadalo životy štyroch detí a ďalších 53.000 ochorelo. Prítomnosť toxickej látky odhalili okrem sušeného a klasického mlieka aj vo výrobkoch ako jogurty, čokoláda, či sušienky.

Melamín je chemikália, ktorá sa obyčajne používa pri výrobe plastov. Do sušeného mlieka ju výrobcovia pridávali preto, aby vyvolali zdanie vyššej prítomnosti bielkovín.

Informovala o tom agentúra Reuters.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments