Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

Svetová produkcia slnečnice sa zvýšila

Svetová produkcia slnečnice sa zvýšila
insert_photowikipedia

Analytici nemeckej spoločnosti Oil World predpokladajú, že svetová produkcia slnečnicových semien sa v roku 2008 zvýši v porovnaní s minuloročným obdobím o 13,1 percenta a bude tvoriť 32,7 milióna ton.

Podľa tejto prognózy, sa v Európskej únii dopestuje 6,3 miliónov ton slnečnicových semien. Ukrajina dosiahne produkciu na úrovni približne 5,5 milióna ton.

Problémy s pestovaním slnečnice zažívajú farmári na južnej pologuli. Tu dochádza k zhoršovaniu podmienok výroby najmä v dôsledku pretrvávajúceho sucha. Oil World dokonca upravil prognózy úrod v Argentíne

Očakáva sa, že svetové spracovanie slnečnicových semien sa zvýši v porovnaní s rokom 2007/08 o 15 % a dosiahne rekordných 28,7 mil. ton.

Odborníci predpokladajú, že v roku 2008/09 sa produkcia slnečnicových semien zvýši aj v Rusku. V porovnaní s minuloročnou sezónou o 18,6 percenta na 6,7 milióna ton a spotreba vzrastie o 16,3 percenta na 6,6 milióna ton. Rusko je jedným z najväčších dodávateľov slnečnice vo svete, preto prognózy o zvýšení produkcie a exportu ovplyvňujú aj svetový trh.

V poslednom období pozorujeme na svetovom trhu pokles cien slnečnicových semien a oleja. V súčasnosti sú ceny slnečnicového oleja nižšie ako ceny sójového, alebo repkového oleja. Analytická spoločnosť preto predpokladá zvýšenie produkcie slnečnicového oleja v nasledujúcom týždni.

Autor článku: Zo zahraničných portálov spracoval Martin German
Zdroj obrázku: wikipedia

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments