Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

EK chce v reakcii na protesty zjednodušiť predpisy pre poľnohospodárov

EK chce v reakcii na protesty zjednodušiť predpisy pre poľnohospodárov
insert_photoEurópska únia - Ilustračná fotografia farmárov, ktorí demonštrovali 1. februára 2024 pred Európskym parlamentom v Bruseli.

Európska komisia dnes (22.2.2024) predstavila návrhy na zjednodušenie administratívnej záťaže pre poľnohospodárov a ďalšie opatrenia, ktoré majú zmierniť tlak, ktorému poľnohospodári čelia. Chcela by okrem iného zjednodušiť niektoré podmienky, ktoré musia farmári v Európskej únii spĺňať pre získanie dotácií, či znížiť počet kontrol v poľnohospodárskych podnikoch až o 50 percent.

Komisia návrh zverejnila v deň, keď sa v strednej a východnej Európe konali protesty poľnohospodárov zamerané okrem iného proti európskej poľnohospodárskej politike. V pondelok sa návrhmi budú zaoberať ministri pôdohospodárstva 27 členských štátov EÚ, ktorí sa zídu v Bruseli.

Na výzvu poľnohospodárskych organizácií východnej a strednej Európy sa dnes konali demonštrácie a protestné jazdy poľnohospodárov, ktoré boli zamerané okrem iného proti agrárnej politike EÚ.

Českí poľnohospodári so stovkami traktorov v jednotlivých krajoch spomaľovali dopravu v mestách, na hlavných cestách a pri hraničných priechodoch, pričom niektoré z nich sa im podarilo na chvíľu zablokovať. Stretávali sa tam tiež s kolegami z ďalších stredoeurópskych krajín, napríklad Slovenska, Maďarska, Poľska či Nemecka, ktorí sa do protestných akcií rovnako zapojili.

Súčasťou zoznamu návrhov je aj objasnenie používania pojmov „vyššia moc“ a „mimoriadne okolnosti“, aby sa predišlo postihom poľnohospodárov za nedodržanie podmienok spoločnej poľnohospodárskej politiky. V marci plánuje EK spustiť online konzultácie a neskôr vypracovať podrobnú analýzu, ktorej cieľom je zistiť najzávažnejšie dopady zložitého právneho rámca na poľnohospodárov.

Komisia predovšetkým navrhuje tiež „zjednodušiť metodiku niektorých kontrol“ s cieľom „znížiť až o 50 percent počet návštev poľnohospodárskych podnikov vykonávaných národnými správnymi orgánmi“. Zámerom je „racionalizovať a spresniť vyhodnocovanie plošného monitoringu“ vďaka „automatizovanej analýze snímok“ z európskeho satelitného programu Copernicus.

„Toto opatrenie priamo reaguje na požiadavky členských štátov,“ uvádza sa v tlačovom vyhlásení EK.

„Komisia je aj naďalej plne odhodlaná hľadať riešenia, ktoré by zmiernili tlak (…) a pomohla našim poľnohospodárom zabezpečiť potravinovú bezpečnosť,“ uviedla šéfka EK Ursula von der Leyenová.

Komisia už v januári navrhla opatrenia na čiastočné obmedzenie dovozu poľnohospodárskych výrobkov z Ukrajiny a väčšiu flexibilitu pri pravidlách týkajúcich sa nevyužitej pôdy.

Odvetvie poľnohospodárstva však považovalo tieto ústupky za do veľkej miery nedostatočné, a to v súlade s členskými štátmi, ktoré žiadali ambicióznejšie opatrenia. Tento návrh tiež neviedol k ukončeniu poľnohospodárskych protestov, ktoré v posledných mesiacoch zachvátili mnohé európske krajiny.

 

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: Európska únia - Ilustračná fotografia farmárov, ktorí demonštrovali 1. februára 2024 pred Európskym parlamentom v Bruseli.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments