Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

SPPK: Ak farmárov nebudú brať vážne, tak ich bude v uliciach vidieť častejšie

SPPK: Ak farmárov nebudú brať vážne, tak ich bude v uliciach vidieť častejšie
insert_photoTASR/Jaroslav Novák - Na snímke farmári s transparentom pred budovou parlamentu počas celoslovenského protestu farmárov a poľnohospodárov v Bratislave 22. februára 2024.

Ak sa požiadavky farmárov nebudú brať vážne, tak v uliciach ich bude vidieť častejšie. Uviedol to vo štvrtok predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho na brífingu pred parlamentom. Každá politická garnitúra brala agropotravinársky sektor podľa neho za posledných 30 rokov ako nutné zlo. Predstavitelia SPPK už predtým s protestujúcimi farmármi zastavili pred Zastúpením Európskej komisie (EK), kde predniesli svoje požiadavky a odovzdali ich zastúpeniu.

„V parlamente sa nám za 30 rokov vystriedali politické garnitúry. Každá jedna politická garnitúra, ktorá bola pri kormidle od roku 1993, brala slovenské agropotravinárstvo ako nutné zlo. Výsledky sa dostavili. Viac sme sa sústreďovali na to, aby sme vyrábali automobily či oceľ,“ spresnil Macho.

Málo podľa neho od slovenských politikov počuť slová, ako „čo si počneme bez slovenských potravín“.

Slovenské poľnohospodárstvo chce byť podľa neho pevnou súčasťou národnej ekonomiky.

„Máme obrovské rezervy v potravinárskom priemysle, v poľnohospodárstve. Chyby, ktoré sa urobili v minulosti, sa budú ťažko naprávať. Krátke riešenia neexistujú, existujú len dlhodobé riešenia. Potrebujeme dialóg, potrebujeme, aby nás politici počúvali,“ podčiarkol.

Podľa predsedníčky Agrárnej komory Slovenska (AKS) Heleny Patasiovej si Slovensko pri svojom vstupe do EÚ vyrokovalo veľmi zlé podmienky.

„Poľnohospodárstvo by sa malo dostať medzi špecifické odvetvia, ktoré zabezpečujú potravinovú bezpečnosť občanov,“ poznamenala Patasiová.

Kolóna traktorov protestujúcich farmárov sa vo štvrtok zastavila pred Zastúpením EK, kde SPPK predniesla svoje požiadavky a odovzdala ich zastúpeniu. Poľnohospodári podľa Macha odmietajú prísne environmentálne obmedzenia EÚ, rastúcu byrokraciu, uvoľnenie dovozu agrokomodít z tretích krajín, ale dožadujú sa aj urýchleného vyplatenia priamych podpôr. Poľnohospodári chcú vyrábať a nie byť úradníkmi.

Protesty poľnohospodárov SPPK vo štvrtok zorganizovala na celom Slovensku. Podľa šéfa SPPK vyšlo do ulíc viac ako 2200 traktorov a 4000 poľnohospodárov.

„Robíme to v prvom rade kvôli občanom, kvôli nám, kvôli našim deťom, kvôli generácii, ktorá príde po nás, aby nielen Slovensko, ale celá Európa dokázala uživiť obyvateľstvo zdravými, kvalitnými potravinami,“ povedal Macho.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR/Jaroslav Novák - Na snímke farmári s transparentom pred budovou parlamentu počas celoslovenského protestu farmárov a poľnohospodárov v Bratislave 22. februára 2024.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Marták Milan , MVDr.
Marták Milan , MVDr.
23. február 2024 7:17

To nie je komplet vyjadrenie Bc.Macha (SPPK) . Vyjadril sa ( aj a najmä) , že nechcú hospodáriť extenzívne , ale intenzívne …., čím sa otvorene vyjadril proti ekologickým postupom , ochrane prírody, pôdy, vody a klímy. Intenzívna výroba ; rastlinná) znamená obrovské množstvo umelých hnojív , pesticídov, herbicídov ,… Celý komentár »

Ja,L.
Ja,L.
23. február 2024 17:03

Keby ste aspoň troška videli do problematiky……….