Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Dovoz sóje z USA do EÚ sa zvýšil o 112 %

soja
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Európska únia (EÚ) v pondelok privítala prudký nárast dovozu sójových bôbov z USA a uviedla, že môže dovážať viac. To by jej mohlo pomôcť získať ústupky od administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa na obchodných rozhovoroch tento týždeň.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová sa stretne s americkým obchodným zástupcom Robertom Lighthizerom v utorok (8.1.) vo Washingtone na rokovaniach o vzájomnom otvorení trhov. Informovala o tom Európska komisia (EK).

Trump v júli súhlasil, že nezavedie clá na dovoz automobilov z EÚ, kým budú obe strany skúmať spôsoby, ako zvýšiť obchodnú výmenu, vrátane prípadnej dohody o odstránení ciel na priemyselné produkty z iného ako automobilového sektora.

Prezident USA, ktorý opísal júlovú dohodu s predsedom EK Jeanom-Claudom Junckerom ako výhru pre amerických pestovateľov sójových bôbov. Minulý mesiac povedal, že ak sa rokovania nebudú dobre vyvíjať, môže stále ešte zaviesť clá na európske autá.

Komisia, ktorá rokuje s USA v mene všetkých 28 členov EÚ, v pondelok uviedla, že júlová dohodu viedla k nárastu dovozu sójových bôbov z USA o 112 % v druhej polovici 2018. Podiel americkej sóje na trhu EÚ je teraz okolo 75 %.

Motorom rastu tohto importu však bol skôr pokles cien amerických sójových bôbov (ako dohoda Trumpa s Junckerom) po tom, ako Čína zvýšila clá na sóju z USA v rámci obchodnej vojny s Washingtonom, domnievajú sa analytici.

Komisia odhaduje, že dovoz sójových bôbov z USA sa pravdepodobne ešte zvýši. Dôvodom je, začal proces umožňujúci použitie americkej sóje na výrobu biopalív v Európe.

Malmströmová sa tiež zúčastní stretnutia predstaviteľov USA, EÚ a Japonska v stredu 9. januára. Tieto tri krajiny budú diskutovať o dotáciách poskytnutých štátnym podnikom a nútených transferoch technológií. Čína je jasným terčom týchto rozhovorov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments