Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Domáceho spotrebiteľa teší krok nýrovských hospodárov

Domáceho spotrebiteľa teší krok nýrovských hospodárov
insert_photo2 x foto autor

Diverzifikovaná poľnohospodárska výroba, ktorej súčasťou je aj produkcia zeleniny, charakterizuje spoločnosť AGROMARKT – Nýrovce už roky. Pestovanie hrášku, špenátu, alebo lahôdkovej kukurice realizujú na vysokej technologickej úrovni a preto tieto činnosti ponúkajú aj v službách.

Poľná výroba zameraná na špecializované plodiny vyžaduje zvýšené nároky na agronomický fortieľ, dôslednosť práce, ale aj plnenie termínov. Extrémna vyťaženosť pracovníkov začína niekedy v marci a pokračuje až do neskorej jesene.

„Za pätnásť rokov našej existencie sme ani raz neskončili v strate. Dôvody je potrebné vidieť v tom, že sme vždy hľadali nové úlohy, ďalšie povinnosti, ale aj iné výrobné možnosti. S týmto prístupom prichádzali aj peniaze. Podstatné je, že sme sa nikdy neomeškali s výplatou. Máme vynikajúcich kolegov a odborníkov v rastlinnej výrobe. V živočíšnej výrobe som hrdý na nadpriemernú úžitkovosť, ktorá by nebola možná bez zainteresovanosti a chuti zootechnikov a ošetrovateľov,“ hovorí Eugen Antal, konateľ spoločnosti AGROMARKT Nýrovce.

Neustále hľadanie výrob, ktoré poskytujú šancu, aby podnik aj v budúcnosti vedel dosahovať slušným a skromným spôsobom priaznivé výsledky, pokračoval aj v minulom roku. Chov hovädzieho dobytka a produkciu mlieka doplnila pestrá kolekcia zvierat umiestnená na Gazdovskom dvore. V priestoroch zrekonštruovaného majera, ktorého história sa spája so začiatkom 20. storočia, našli svoj životný priestor morky, kurčatá, nosnice, bažanty, ale aj ošípané. Produkcia je určená pre zamestnancov a koncového zákazníka.

„Veľa sa hovorí o kvalitných potravinách a o welfere zvierat. Vnímame, že aj zákazníci od nás poľnohospodárov požadujú ponuku kvalitných potravín. Dnes je rekonštrukcia na gazdovskom dvore takmer ukončená a v priestoroch sa nachádzajú zvieratá. Čaká nás ale zladiť tempo a rozsah výroby, aby sme boli efektívny a pritom zachovali logiku domácej výroby. Prvé mesiace ukazujú, že sa nám to darí a záujem spotrebiteľov rastie,“ povedal Ján Poduška, výrobný riaditeľ spoločnosti.

Gazdovský dvor finalizuje krmivá, ktoré dopestovali tamojší hospodári. Keď k tomu pripočítame čas chovu, tak sa k spotrebiteľovi dostávajú kvalitné a zdravé 2,5 kilogramové kurčatá. Tie si môžu objednať aj očistené. Podobné je to aj s ostatnými kategóriami hospodárskych zvierat.

„Noví spotrebitelia sa pýtajú na to, čím sú zvieratá kŕmené a či majú zabezpečený komfort. Neraz chcú vidieť na vlastné oči, ako priestory vyzerajú. Až následne sa pýtajú na cenu. Pokiaľ priemyselné bitúnky uprednostňujú hmotnosť ošípaných medzi 110 – 130 kilogramami, tak domáca zakáľačka bez 150, alebo 200 kilogramového brava, by nebola vnímaná ako plnohodnotná,“ hovorí o preferenciách spotrebiteľov Ján Poduška, mladší.

K živočíšnej výrobe už roky patrí aj chov hovädzieho dobytka. Kvalitné mlieko od nýrovských dojníc si už v minulosti našlo spotrebiteľa v okrese Levice, ktorého obslúžia v mobilnom mliečnom automate.

 „V minulom roku sme z celkovej produkcie 920 tisíc litrov dokázali predať cez mliečny expres 13,4 percenta produkcie. Zvyšok mlieka speňažujeme cez Odbytové družstvo mlieka, v ktorom sme dosiahli priemernú cenu na úrovni 34 centov. Pri predaji mlieka cez automat, po odpočítaní ostatných nákladov, dosahujeme cenu ešte o 5 centov vyššiu,“ hovorí Eugen Antal.

AGROMARKT Nýrovce sa v minulom roku významne priblížil k spotrebiteľovi. Gazdovský dvor, ktorý sídli v historickom majeri upúta architektúrou, aj opatrnými rekonštrukčnými zásahmi. Za prispenia najnovších technologických vymožeností vytvorili podmienky, ktoré zabezpečia udržateľnú efektívnosť a pritom nenarušia vidiecky charakter výroby.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 2 x foto autor

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments