Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Do praxe sa opäť zaviedol názov Tokaj

Do praxe sa opäť zaviedol názov Tokaj
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Novela zákona o vinohradníctve a vinárstve zavádza spresnený názov vinohradníckej oblasti „Tokaj“. Na dnešnej schôdzi to schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Legislatívnu zmenu prerokovali v priebehu jedného dňa v skrátenom režime.

„Ustanovuje sa zmena pri označovaní Tokajskej vinohradníckej oblasti, ktorá bude v súlade so skutočným stavom, tradíciou, historicky zaužívaným spôsobom označovania vinárskych produktov v danej oblasti a tiež s predchádzajúcou právnou úpravou,“ spresňuje navrhovanú zmenu rezort pôdohospodárstva.

Dôvodom novelizácie sú podľa ministerstva najmä výkladové problémy pri pojme „Tokajská vinohradnícka oblasť“, ktoré sa doteraz vyskytli v aplikačnej praxi a majú svoj pôvod najmä v osobitostiach slovenského jazyka a jeho gramatike. Ministerstvo pôdohospodárstva (MP) SR v návrhu konštatuje, že „v dôsledku z toho vyplývajúceho nerovnoprávneho postavenia slovenských výrobcov tokajského vína oproti maďarským výrobcom tokajského vína hrozia značné hospodárske škody“.

„Zároveň môže dôjsť k porušeniu základných ľudských práv a slobôd slovenských producentov, najmä práva podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť,“ zdôvodňuje agrorezort.

Slovenský vinohradnícky región sa tak má po novom od 1. júna členiť na vinohradnícke oblasti – Malokarpatskú, Južnoslovenskú, Stredoslovenskú, Nitriansku, Východoslovenskú a na Tokaj.

V rozprave k zákonu vystúpil poslanec za stranu Most-Híd Zsolt Simon. Ten podotkol, že legislatívna zmena je nedostatočná a predložil aj niekoľko pozmeňovacích návrhov. Tie mu však neprešli.

„Národná rada na poslednú chvíľu zachraňuje používanie značky Tokaj,“ upozornil.

Nezávislá poslankyňa Zdenka Kramplová navrhla, aby Slovensko stanovilo kompetentnú osobu, ktorá bude zodpovedná za riešenie tokajskej problematiky. Odvolávala sa pritom na príklad Maďarska, kde to už 15 rokov rieši ten istý človek.

„Slovensko by sa z tohto malo poučiť. Maďarská republika venuje maximálne úsilie, aby si chránila tokajskú oblasť,“ konštatovala poslankyňa.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments