Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Deti vysádzajú sady

Deti vysádzajú sady
insert_photoautorka

Spopularizovať pestovanie ovocia a zvýšiť záujem aj o staršie odrody ovocia sa už niekoľko rokov pokúša projekt Sadovo, ktorý do škôl prináša ukážku sadov starých odrôd. Jeho cieľom je deti vzdelávať a zachovať tak aj genofond starých krajových odrôd, ktoré sa dnes v bežnej veľkoprodukcii už nenájdu. Sady pribúdajú na základných a stredných školách. Dosiaľ ich vysadili 40, tento rok vzniká ďalších desať.

V škole pod Zoborom vysadili desať nových stromov

„Po konzultácii s vedením školy o tom, či na to máme dostatočný priestor sme sa rozhodli, že ideme do toho. Vybrali sme jednu triedu, ktorá je do projektu naplno zapojená. Ide o siedmakov, ktorým ale napríklad s výkopovými prácami pomáhali aj ostatné ročníky,“ uviedol učiteľ predmetu technika Rastislav Kupec na Základnej škole Škultétyho v Nitre.

Ide o jedinú školu, ktorá sa do projektu v meste pod Zoborom zatiaľ zapája.

Žiaci sa už v uplynulom školskom roku o starých odrodách viac učili a pátrali po nich aj vo svojom regióne. Viacerí sa zúčastnili exkurzií a školení. Navyše, mohli odrody pre svoju školu aj vybrať. Aktuálne im tak priamo v školskom areáli pribudlo 10 nových stromov – jabloní a hrušiek.

Ovocie pre žiakov

„Staré odrody sme sa rozhodli vysádzať preto, že poznáme ich hodnoty. Chceme, aby sa uchovali aj napriek tomu, že ľudia ich dnes už výrazne nevyužívajú. Rozdiel oproti moderným odrodám je napríklad v chuti. U bežných predajcov sú dostupné najmä jablká na priamy konzum, avšak naši starí rodičia využívali jablká na mnohoraké spôsoby. Vedeli ich sušiť, dávať do kapusty, zavárať, robili z nich mušty aj alkohol a slúžili im po celý rok. Na to sú vhodné aj tieto staré odrody,“ uviedol za projekt Sadovo, ktorý koordinuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica, Drahomír Stano.

O sad sa budú žiaci aj ďalej starať. Ide tak aj o učenie v praxi.

„Už sme sa učili, ako stromčeky vysádzať. Podľa mňa je tento projekt veľmi dobrý, lebo staré odrody miznú, a je dobre, ak ich pestujeme ďalej, aj pre budúce generácie. Učili sme sa aj štepiť stromčeky a dalo mi to dosť veľa. Napríklad, keď budem mať deti, aj ja im môžem posunúť túto informáciu ďalej,“ povedala siedmačka Zuzana, ktorá sa na projekte so svojimi spolužiakmi podieľa.

Ovocia sa aktuálni siedmaci zrejme nedočkajú. Prvá úroda bude o 4-5 rokov. Škola ju plánuje dať žiakom.

„Keď to bude dobre fungovať, chceme ponúkať ovocie buď formou desiatového občerstvenia alebo k obedom v školskej jedálni. Nepodceňoval by som staré odrody, pretože majú dosť veľkú korunu a trúfnem si povedať, že pre takú školu, akú máme my, bude úroda v lepších rokoch aj postačovať,“ dodal pedagóg Rastislav Kupec.

Sady starých odrôd v týchto dňoch pribúdajú aj na ďalších deviatich školách, medzi nimi sú napríklad školy v Ivanke pri Nitre, Nových Zámkoch, ako aj na Strednej odbornej škole vinársko-ovocinárskej v Modre.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: autorka

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments