Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Zaujímavosti

Ďalšia komodita v ktorej má Ukrajina potenciál

Ďalšia komodita v ktorej má Ukrajina potenciál
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - Kvalitný slovenský med.

Po dočasnej stagnácii znovu začali stúpať svetové ceny medu. Toto zvýšenie cien bolo výsledkom nižšej produkcie medu v niektorých hlavných vývozných štátoch, najmä v Kanade a Argentíne. Združenie Ukrajinského klubu agrárneho podnikania (ASTP), vidí tento trend ako príležitosť pre Ukrajinu posilniť svoju pozíciu na európskom trhu s medom.

Med z Ukrajiny je jeden z mála produktov živočíšneho pôvodu, ktorý zodpovedá normám EÚ a Ukrajina má právo vyvážať tento produkt do Európy. Napríklad v roku 2008 Ukrajine vyviezla 3 264 t v celkovej hodnote 8,3 milióna amerických dolárov, pričom to bolo zvýšenie vývozu o 47 percent v porovnaní s rokom 2007, alebo o 60 percent oproti roku 2005.

V roku 2008, smerovalo 83 percent ukrajinského medu najmä do dvoch európskych krajín – Poľska a Nemecka.

Prezident Združenia Ukrajinského klubu agrárneho podnikania Alex Lissica verí, že jednou z hlavných prekážok väčšieho vývozu medu do Európy z Ukrajiny, je veľké množstvo ukrajinských producentov medu. Alex Lissica zdôraznil, že konsolidácia fariem a spájanie do družstiev, by mali pomôcť koordinovať práce spojené s vývozom medu z Ukrajiny v blízkej budúcnosti.

Autor článku: Martin German - spracované zo zahraničných portálov pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - Kvalitný slovenský med.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments