Zadajte hľadaný výraz

Branding VUB 2020 Jar LEFT
Branding VUB 2020 Jar RIGHT
Branding VUB 2020 Jar TOP
Rastlinná výroba Zo sveta

ČR: Žatva skončila, pšenica sypala takmer 6-ton z hektára

chat_bubbleKomentáre: 0 visibilityZobrazenia: 196

Celková úroda obilnín je v Českej republike tento rok medziročne o osem percent vyššia a dosiahla 7,15 milióna ton. Naopak, u repky výnos klesol o 18-percent na 1,16 milióna ton, informovalo dnes české ministerstvo poľnohospodárstva.

Priemerný výnos u obilnín tento rok predstavoval 5,63 tony z hektára, u najrozšírenejší plodiny, ozimnej pšenice, 5,88 tony z hektára. Žatva tento rok skončila zhruba o dva týždne neskôr ako vlani. V celej Českej republike podľa ministerstva zostáva zožať 1462 hektárov, teda zhruba 0,1 percenta plôch.

Ministerstvo nepočíta s vyplácaním kompenzácie za sucho, ktoré vyplácalo v predchádzajúcich rokoch. Prezident Agrárnej komory ČR Zdeněk Jandejsek však hovorí o možných kompenzáciách za straty spôsobené premnoženými hrabošmi na Morave, kde v niektorých prípadoch zožrali prakticky celú úrodu. Najhoršie výnosy oproti normálu sú podľa komory v severných Čechách a na južnej Morave.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1495 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.