Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

ČR: Poľnohospodári sú stále pesimistickejší, sucho sa stupňuje

ČR: Poľnohospodári sú stále pesimistickejší, sucho sa stupňuje
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Poľnohospodári, ktorí sú zároveň reportérmi vedeckého projektu InterSucho, začínajú byť vo svojich krátkych správach veľmi pesimistickí a niektorí až zúfalí. Na väčšine územia Českej republiky kvôli extrémnemu nedostatku zrážok za posledných päť týždňov nevzchádzajú jariny, oziminy zasychajú a neodnožujú. Nerastú ani krmoviny ako lucerna, vyplýva z desiatok hlásení.

Hlavná vegetačná sezóna je pritom ešte len na začiatku. Dva najhoršie stupne sucha zo šiestich, teda výnimočné a extrémne, sa uplynulú nedeľu rozšírili už na tretinu územia Českej republiky. Oproti vlaňajšku prišlo sucho o mesiac skôr. Aby sa podarilo zachrániť aspoň časť úrody, musí pršať v najbližších dňoch.

„Rozhodujúci pre zmiernenie súčasného sucha bude studený front prichádzajúci k nám v nadchádzajúcom víkende. Pokiaľ sa ale usadí hlavne nad Slovenskom, tak zrážok v Českej republike nebude príliš veľa. Ak ale dôjde k posunu studeného frontu viac na západ, tak by potom došlo k výraznejšiemu zmierneniu vlahového deficitu,“ uviedli tvorcovia InterSucha.

Najmiernejším stupňom sucha je dnes postihnutých 99-percent územia ČR. Priaznivejšia situácia, teda začínajúce či mierne sucho je len juhozápadne od Prahy a na veľmi malých územiach južných Čiech či južnej Moravy.

Naopak najhoršia situácia je na strednej a južnej Morave, časti Moravskosliezskeho kraja, alebo na Polabí.

Podľa správ 352-spravodajcov zo 67-okresov sa očakáva prepad výnosu ozimín a najmä repky.

„Hlásené sú tiež prejavy sucha u jačmeňa, pšenice a u ovocných stromov a viniča. Respondenti popisujú nedostatok zrážok, ktorý spôsobuje zlé vzchádzanie plodín,“ uviedli tvorcovia projektu.

Súčasnú situáciu ilustruje napríklad komentár poľnohospodára z okresu Brno-Vidiek.

„Všetky práce na poli sme zastavili a čakáme,“ uviedol.

Problém činí v súčasnosti poľnohospodárom aj vietor, ktorý vrchnú vrstvu pôdy ešte viac vysušuje a zároveň odnáša vrstvu ornice predovšetkým z jarín, ktoré sú ešte pod zemou a nedržia ju korene.

Podľa InterSucha je na Slovensku extrémne sucho vo východnej časti republiky.

Autor článku: ČTK a poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments