Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

ČR: Nové nastavenie podpôr negatívne ovplyvní 2000 veľkých firiem

ČR: Nové nastavenie podpôr negatívne ovplyvní 2000 veľkých firiem
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Nastavenie poľnohospodárskych dotácií na obdobie medzi rokmi 2023 až 2027 negatívne ovplyvní približne 2000 veľkých podnikov, ktoré hospodária na 63 percentách pôdy a chovajú viac ako tri štvrtiny hospodárskych zvierat. Pre presun väčšej časti podpôr smerom k menším farmárom môže dôjsť u veľkých firiem k znižovaniu konkurencieschopnosti a produkcie, spomaleniu inovácií a v dlhodobom horizonte aj k poklesu počtu firiem.

Vyplýva to zo štúdie poradenskej spoločnosti KPMG pre Agrárnu komoru ČR a Poľnohospodársky zväz ČR, ktoré rozdelenie podpôr dlhodobo kritizujú.

Kritika redistributívnej platby

Najväčšia zmena v nastavení poľnohospodárskych dotácií sa týka takzvanej redistributívnej platby, ktorú poľnohospodári dostávajú na prvých 150 hektárov pôdy. Vláda tento rok v januári rozhodla, že ďalšie dotačné obdobie to bude 23 percent z celkovej sumy na priame platby, pôvodne bolo plánovaných desať percent. Viac peňazí tak dostanú menší poľnohospodári. Rozhodnutie kabinetu od začiatku kritizuje práve česká Agrárna komora a Poľnohospodársky zväz.

Proti kritike komory i zväzu sa už skôr vymedzila Asociácia súkromného poľnohospodárstva ČR, ktorá združuje hlavne menších roľníkov. Dlhodobo upozorňuje na to, že podpora v poľnohospodárstve je v Česku nastavená oveľa viac v prospech veľkých firiem.

Veľký podnik má nad 500 tisíc eur tržieb

Klasifikácia EÚ rozdeľuje poľnohospodárske podniky do 14 tried podľa ekonomickej veľkosti. Štúdia uvádza, že zmeny v dotačnej politike najviac ovplyvnia podniky, ktoré spadajú do tried desať až 14, ktoré sú brané ako veľké podniky. Do desiatej kategórie spadajú firmy s ročnou produkciou nad 500.000 eur, najvyššia trieda sú podniky s produkciou najmenej tri milióny eur.

Pre presun peňazí k menším farmárom sa podľa KPMG zníži celková suma na základnú platbu, ktorú dostávajú poľnohospodári na hektár pôdy. Štúdia uvádza, že oproti pôvodnému návrhu plánu dotácií je to o 16 percent menej, celkovo tak na priame platby pôjde 31,5 percenta z celkovo 4,16 miliardy eur na celé päťročné obdobie.

“Zmyslom redistributívnej platby je dorovnávať ekonomické nevýhody malých poľnohospodárov, keďže tí nemôžu využívať také úspory z rozsahu ako väčšie podniky. V našich podmienkach je však zvolených 23 percent prekvapivo vysoké číslo, ktoré príliš nezodpovedá štruktúre českého poľnohospodárstva. Ťažiskom poľnohospodárskej produkcie sú tu totiž na rozdiel od západnej Európy relatívne väčšie podniky,” uviedol Radek Chaloupka z KPMG ČR.

Súčasťou štúdie je aj model, podľa ktorého nastavenie dotácií zväčšuje rozptyl priemernej platby na hektár medzi malými a väčšími podnikmi. Podpora oproti pôvodnému plánu dotácií klesá zhruba od 500 hektárov obhospodarovanej pôdy.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments