Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Čína v tomto roku až päťnásobne zvýši import kukurice

Čína v tomto roku až päťnásobne zvýši import kukurice
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Aj napriek nedávnemu vyhláseniu Ministerstva poľnohospodárstva Číny, že krajina sa bude snažiť dosiahnuť sebestačnosť pokiaľ ide o hlavné druhy obilnín a olejnín, vrátane pšenice, kukurice, sóje a repky, zdá sa, že v roku 2011 sa tieto plány nenaplnia.

Podľa predpovedí Americkej rady pestovateľov obilnín bude Čína nútená v tomto roku oproti minulému zvýšiť dovoz kukurice až o päťnásobok, čiže o 7,5 miliónov ton. Odborníci zatiaľ nevedia odhadnúť, aký bude podiel jednotlivých štátoch na importe kukurice. Očakáva sa ale, že časť produkcie dodá okrem USA predovšetkým Argentína a Brazília.

Poznamenávame, že Čína nie je tradičným netto-importérom kukurice, v predchádzajúcich rokoch krajina vyvážala obilie, ale rast domácej spotreby zásadne mení obchodnú bilanciu. V posledných mesiacoch sa čínska vláda aktívne snažila obmedziť nárast cien potravín na domácom trhu, do realizácie uviedla obilniny a rastlinné oleje zo štátnych hmotných rezerv, avšak pokles cien vedie k rastu spotreby, čo v kombinácii s novými nákupmi na doplnenie zásob nakoniec povedie k novej vlne inflácie.

Autor článku: Martin German - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments