Českí poľnohospodári sumarizujú svoje obavy z prípadnej dohody s Latinskou Amerikou
Uzavretie dohody o voľnom obchode medzi Európskou úniou a juhoamerickými štátmi zo združenia Mercosur v jej súčasnej podobe ohrozí konkurencieschopnosť českých poľnohospodárov, zdravie spotrebiteľov a bude mať negatívny vplyv na životné prostredie a zvýšenie byrokracie. Na tlačovej konferencii to vo štvrtok (5.12.2024) uviedli zástupcovia Poľnohospodárskeho zväzu ČR, ktorí zároveň vyzvali českých politikov, aby dohodu neratifikovali. Dohoda by sa mala prerokovať a podľa zväzu možno podpísať na summite v uruguajskom Montevideu, ktorý potrvá do 6. decembra. Minister poľnohospodárstva Marek Výborný (KDU-ČSL) ČTK napísal, že obavám poľnohospodárov zo zníženia konkurencieschopnosti rozumie.
Zväz tvrdí, že dohoda predstavuje zásadné ohrozenie pre európskych aj českých spotrebiteľov a poľnohospodárstvo.
„Pokiaľ európski farmári musia dodržiavať prísne environmentálne, sociálne a potravinové normy, produkcia v krajinách Mercosur týmto štandardom často nezodpovedá,“ povedal Jaroslav Vaňous, podpredseda zväzu.
Podľa Vaňousa by bol import z juhoamerických krajín ďalším z aspektov, ktoré prispejú k strate konkurencieschopnosti českých roľníkov. Tú nedávno ovplyvnil prístup komodít z Ukrajiny na európsky trh.
Dohoda tiež môže priniesť poľnohospodárom ďalšiu finančnú záťaž, pokles potravinovej bezpečnosti a príjmov štátu zo sektora pôdohospodárstva, dodal. Zväz sa tiež obáva toho, že dumpingové ceny ohrozia stabilitu a dostupnosť nielen lokálnej produkcie.
Dopad na životné prostredie
Podľa zväzu, produkcia v juhoamerických krajinách často nespĺňa európske nariadenia týkajúce sa používania liekov, pesticídov a ďalších látok, čo predstavuje potenciálne riziko pre zdravie ľudí.
Výborný uviedol, že významu dohody pre priemysel a automobilový priemysel rozumie, import poľnohospodárskych komodít z krajín Latinskej Ameriky ale vníma ako problematický. Podľa neho je potrebné, aby pri dovoze poľnohospodárskych komodít do Európy bola garantovaná bezpečnosť, kvalita a dodržiavanie štandardov produkcie.
„Je namieste tiež zohľadniť dopady dovozov týchto veľkých objemov komodít z Latinskej Ameriky do Európy na životné prostredie,“ uviedol.
Premiér Petr Fiala (ODS) už skôr uviedol, že dohodu medzi EÚ a združením Mercosur podporuje.
Potravinárska komora ČR na otázku ČTK odpovedala, že podporuje medzinárodný obchod, zároveň ale presadzuje, aby sa na dovozové výrobky vzťahovali rovnaké požiadavky ako na produkciu EÚ.
Vaňous ďalej upozornil na emisnú záťaž spôsobenú dovozmi. Pred dopadmi varoval tiež riaditeľ Českého zväzu chovateľov mäsového dobytka Kamil Malát. Podľa neho je uhlíková stopa u brazílskeho steaku dvojnásobná oproti európskemu. Upozornil tiež na zníženie príjmov lokálnych poľnohospodárov kvôli zvýšenej konkurencii dovozového mäsa.
Milión ton kukurice
Niektorí poľnohospodári z Poľska alebo Francúzska protestovali proti plánovanej dohode už v novembri a volali po jej zrušení. Podľa nich otvorí dvere zvýhodnenej poľnohospodárskej a potravinárskej produkcii na unijný trh a umožní v únii predaj lacného mäsa či cukru z juhoamerických krajín. Ak bude schválená, zamieri podľa nich do EÚ sto až dvesto tisíc ton hovädzieho a hydinového mäsa či cukru a až milión ton kukurice.
Vaňous dodal, že vplyv na českých poľnohospodárov by mal dovoz aj malého množstva potravín.
„Aj percento produkcie dokáže spôsobiť značnú nerovnováhu na trhu,“ povedal.
Členmi Mercosur sú Argentína, Brazília, Paraguaj a Uruguaj, Venezuele bolo plné členstvo od decembra 2016 pozastavené. Pridruženými štátmi sú Čile, Kolumbia, Ekvádor, Guyana, Peru a Surinam. Bolívia sa chystá do združenia vstúpiť. Obzvlášť ekonomicky najvýznamnejšia Brazília dlhodobo tlačí na uzavretie dohody s EÚ.