Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova

Premiér v čase zavádzania novej dane požaduje zníženie cien potravín

Premiér v čase zavádzania novej dane požaduje zníženie cien potravín
insert_photoTASR/Martin Baumann - Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) počas vyhlásenia pre médiá po stretnutí so zástupcami prvovýrobcov potravín 5. decembra 2024 v Bratislave.

Spôsob pretavenia zníženej sadzby DPH do cien vybraného okruhu potravín bol témou ďalšieho okrúhleho stola predstaviteľov vlády a zástupcov agropotravinárov a obchodu. Znížená sadzba bude platiť od nového roka – teda už o pár týždňov. Na to, akým spôsobom sa odrazí na samotných cenách, existuje viacero pohľadov.

„Dôvod, prečo sa stretávame s poľnohospodármi, potravinármi a obchodníkmi je v tom, že naše rozhodnutie znížiť DPH z 10 na 5 percent a z 20 percent na 19 percent štátnu pokladnicu stálo takmer 300 miliónov eur. My sme 300 miliónov eur dali na oltár vlasti, aby ľudia platili menej za potraviny, opakujem, 300 miliónov eur. Je to veľmi významné protiinflačné opatrenie,“ vysvetlil Robert Fico, predseda vlády po rokovaní.

Jeho vyhlásenie, v rámci ktorého nebolo možné klásť mu otázky, sa nezaobišlo bez kritiky prítomných novinárov a obvinení z klamania či vyhlásenia, že nenávidia túto krajinu a túto vládu.

„Samozrejme, sme ľudia, ktorí vnímajú realitu, vnímajú svetové trhy, vnímajú, v akom stave je domáce poľnohospodárstvo a spracovateľský priemysel. Napriek tomu robíme vo veľmi racionálnom dialógu so zainteresovanými všetko pre to, aby pri základných potravinách, to je to zníženie z 10 na 5 percent, bolo toto zníženie pri jednotlivých cenách vidieť. Veľmi jasne hovoríme so zainteresovanými – musíte mať aj vy záujem zabezpečiť, aby v januári zníženie DPH na 5 percent bolo niekde viditeľné, pretože potom nikto nebude chápať, na čo sme dali do luftu 300 miliónov eur, keď to tak nebude,“ dodal predseda vlády.

Garancie verzus trh

Pretavenie zníženia DPH do cien potvrdili po stretnutí predstavitelia obchodu aj agropotravinárov.

„Sme deklarovali a garantovali, že určite z našej strany nemožno očakávať nejaké špekulácie, že by sme zneužili situáciu so zníženou DPH a nejakým spôsobom sa to snažili zahrnúť do našich výrobných nákladov. Takže môžeme aj my garantovať, že z našej strany sa nič nezmení,“ uviedol Andrej Gajdoš, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

Obchodníci upozornili na to, že viaceré reťazce už v predstihu prišli s iniciatívu zníženia cien potravín o zníženú sadzbu DPH z vlastnej iniciatívy a tento pokles pokrývajú nateraz zo svojich marží. Od nového roka zníženie vykryjú zmenenou sadzbou DPH.

„Deklarovali sme za obchodné siete, či už domáce alebo zahraničné, že v plnej miere pretavíme zníženú DPH do ceny, čiže protiinflačný charakter DPH sa pretaví naplno. Druhá vec, ktorú sme diskutovali je, akým spôsobom sa to v jednotlivých kategóriách môže pretaviť aj do cien, kde vnímame napríklad veľkú stabilitu v prípade mäsa, či už bravčového alebo hydiny, údenín, ale vidíme aj problémy, ktoré súvisia s cenami komodít na európskych trhoch, napríklad v prípade mliekarenskej kategórie alebo pekárskeho odvetvia,“ vysvetlil Martin Krajčovič, prezident Slovenskej aliancie moderného obchodu.

Ceny pečiva či mliečnych výrobkov sú podľa neho závislé aj od celkových výkyvov na trhu. Premietajú sa do nich aj náklady na prácu, ktoré tiež rastú, či náklady na energie, ktorých cena a prípadná pomoc s ňou je zatiaľ otázna.

„Ja by som nehovoril o garanciách. To, čo garantujeme, je korektný prenos DPH do cien. Ale garantovať ceny v otvorenej ekonomike na jednotnom trhu asi dlhodobo nikto nevie. To, čo vieme je, že zníženie DPH bude mať z dlhodobého pohľadu protiinflačný charakter,“ dodal Krajčovič.

Bez čarovného prútika

To, že inflácia na Slovensku sa bude ďalej na cenách potravín prejavovať, priznali obchodníci aj predstavitelia SPPK.

„Pokiaľ by sme mali čarovný prútik a vedeli zafixovať trh, aby sa nemenili ceny, tak tá znížená DPH sa musí vedieť v každom prípade pretaviť do ceny potravín a mali by to pocítiť obyvatelia,“ uviedol Andrej Gajdoš.

Producenti aj obchodníci priznávajú, že aj oni musia do nového roka rátať so zvýšenými nákladmi – a to aj v dôsledku konsolidačných opatrení. Tie sa podľa Krajčoviča v sektore obchodu pretavia do podoby desiatok miliónov eur. V prípade poľnohospodárskeho sektora sa hovorí o sume 16 až 18 miliónov eur, pri potravinárskych podnikoch to bude v závislosti od veľkosti a druhu výroby od 60 do 250 tisíc eur ročne na podnik.

„Poľnohospodár to pocíti pri vyplácaní mzdy, pocíti to pri vyplácaní nájmu – jedno družstvo má podpísané desiatky až tisíc zmlúv a to je tisíc transakcií. Čiže bude to veľmi individuálne, ale pocíti to celý reťazec,“ vysvetlil Gajdoš z SPPK.

Sám priznal, že ide o nemalé peniaze. Zatiaľ však aj agroproducenti čakajú na podrobnosti o tom, ako bude systém s transakčnou daňou fungovať. Termín sa blíži – je ním, štvrtý mesiac budúceho roka.

Poškodený bude domáci poľnohospodár a potravinár

„V každom prípade neočakávame nejaký rapídny nárast cien potravín po apríli na pultoch obchodných reťazcov, pretože viac ako na cenu potravín to bude mať vplyv na zníženie konkurencieschopnosti našich poľnohospodárov a potravinárov, pretože zahraniční dodávatelia nemajú túto daň. Je veľmi predčasné hovoriť, koľko z toho dokážeme absorbovať do výrobných nákladov a koľko bohužiaľ budeme nútení preniesť do ceny produktov,“ dodal Gajdoš.

Ďalšie stretnutie zástupcov agrosektora, obchodu a vlády by sa malo uskutočniť 20. decembra. Práve na ňom sa ráta s tým, že podoba pretavenia DPH do cien na pultoch bude jasnejšia. Na stretnutí sa zúčastnia aj zástupcovia Štatistického úradu. Najmä agropotravinári s nimi chcú prediskutovať spôsob zberu dát cien potravín. Až polovica tovaru sa podľa nich predá cez akcie, čo čísla našich štatistikov naplno nezohľadňujú a oficiálne údaje o inflácii sú tak vyššie ako tie, ktoré uvádza obchod.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: TASR/Martin Baumann - Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) počas vyhlásenia pre médiá po stretnutí so zástupcami prvovýrobcov potravín 5. decembra 2024 v Bratislave.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Stefan
Stefan
6. december 2024 1:10

Indiánske príslovie hovorí : Keď zistíš, že jazdíš na mŕtvom koňovi, zosadni. Slovensko sa po 30 rokoch experimentov ( rozkrádania, rabovania, debilizácie národa atď atď ) dostalo do špecifickej situácie, kedy vlády “mŕtveho koňa” ešte viac umŕtvili a za protihodnotu požadujú krajší pôžitok z jazdy. My pán premiér , nepotrebujeme,… Celý komentár »