Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z ekonomiky

Česká republika posúva podávanie žiadostí o podpory SAPS, Slovensko nie

Česká republika posúva podávanie žiadostí o podpory SAPS, Slovensko nie
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Českí poľnohospodári budú môcť tento rok kvôli koronavírusovej kríze podať žiadosť na takzvanú Jednotnú platbu na plochu (SAPS) do 15. júna, teda o mesiac neskôr ako bežne.

„Zmenu nariadenia dnes schválila česká vláda“, uviedla na tlačovej konferencii po rokovaní kabinetu ministerka financií Alena Schillerová (za ANO).

Každoročne sa prostredníctvom týchto platieb vyplatí v ČR cez 1,1 miliardy eur a ide o najväčšiu časť z poľnohospodárskych podpôr. Možnosť predĺžiť príjem žiadostí povolila Európska komisia všetkým únijným štátom.

“Je to možnosť, ktorú nám dala Európska komisia a plne sme ju využili u týchto 16 dotačných titulov,” uviedla Schillerová.

Podľa Štátneho poľnohospodárskeho intervenčného fondu, ktorý administruje podpory v Českej republike, je možné žiadosti podať až do 10. júla, ale po riadnom termíne sa podpory krátia o percento za každý pracovný deň omeškania.

Slovensko neplánuje posúvať termín

Slovenské ministerstvo pôdohospodárstva neplánuje posunúť konečný termín podávania Jednotnej žiadosti na rok 2020. Informovalo o tom minulý týždeň prostredníctvom tlačovej správy.

„Po dôkladnom zvážení prínosov a rizík posunu konečného dátumu, sa agrorezort rozhodol tento termín neposúvať. Posun podávania žiadostí by spôsobil aj oneskorené vyplácanie, čo by v aktuálnej situácií slovenského poľnohospodárstva mohlo spôsobiť vážne komplikácie. Posun končeného dátumu by zároveň mohol znížiť flexibilitu, pokiaľ ide o zabezpečenie administrácie žiadostí, z hľadiska systémov a kontroly, nakoľko posun termínu predkladania žiadostí zároveň neumožňuje posun termínov výkonu administratívnych kontrol, kontrol na mieste, resp. kontrol prostredníctvom diaľkového prieskumu Zeme,“ uviedol Daniel Hrežík zo slovenského ministerstva pôdohospodárstva.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Mimi
Mimi
28. apríl 2020 7:49

Beriem, že sa termín neposúva, lebo by mohli nastať finančné problémy. A to, že nemáme vyplatené dotácie za minulý rok, si myslíte, že toto nespôsobuje finančné problémy? A opakuje sa to už tretí rok za sebou. Ale pochopili sme to asi. Sťažuje sa, vypisujete podnety ba PPA, tak to je… Celý komentár »

DoesntMatter
DoesntMatter
28. apríl 2020 18:07

Ved aktualne vedenie rezortu o tychto veciach nema ani tusenie. Dvaja cisti babraci a treti sa onedlho tiez prejavi. Urobili vyhlasenie a maju odrobene na 4 roky.