Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny sledovaných komodít za 12 mesiacov posilnili

Rok 2012 bol pre nami sledované poľnohospodárske komodity opäť veľmi rušný, čo spôsobilo najmä suché počasia (nie len) v USA. To je dôvodom výrazného zníženia zásob komodít v Spojených štátoch (a tým aj na celom svete). To znamenalo zvýšenie cien, po ktorom prišla určitá stabilizácia situácie na svetových trhoch a následná korekcia cien. Aká je teda situácia na začiatku roka 2013?

Koncové svetové zásoby sóje sa odhadujú na úrovni necelých 60 mil. ton, čo je o 4 milióny ton viac, ako pred rokom.  U kukurice je to 117.61 mil. ton, pričom v roku 2011 dosiahli koncoročné zásoby 131 mil. ton minulý rok. Ide o najnižšie zásoby od polovice 90. rokov. Pšenica by mala túto sezónu (končí v júni 2013) ukončiť so zásobami na úrovni 176.95 mil. ton. V roku 2011 dosiahli zásoby 195.77 mil. ton. Pôjde o najnižšie zásoby od sezóny 2008/09. Ak porovnávame medziročnú zmenu zásob, tak najhoršie je na tom pšenica a kukurica (-10%), avšak ak do rovnice pripočítame aj spotrebu (ktorá s rastom cien klesá tiež), tak je na tom najhoršie kukurica (-9%) pred pšenicou (-6%). U sóje vidíme rast zásob o 7%, ak započítame aj rast spotreby, tak len o 5%.

Sója sa od začiatku do konca roka 2012 zhodnotila o 16 percent. V čase jej vrcholov, v lete 2012, dosiahla zisk viac ako 48 percent. Kukurica za dvanásť mesiacov minulého roka dosiahla zisk 4 percentá. V čase keď najviac zhodnocovala bola 27 percent nad úrovňou začiatku roka 2012. Pšenica zhodnotila o 17 percent a v čase vrcholov až o 44 percent!

Cenami zamiešali hlavne posledné týždne. Vyhliadky úrody sóje v Brazílii a Južnej Amerike sú zatiaľ veľmi dobré (práve tento región drží vyhliadky zásob sóje na budúci rok v smere rastu) a to redukuje obavy z nízkych zásob v USA. Brazília by mala predbehnúť USA na pozícii jednotky v produkcii aj exporte sóje, avšak rizikom pre cenu na chicagskej burze je jar 2013, kedy bude musieť USA uspokojovať celý dopyt (pretože juhoamerická úroda bude ešte v zemi). Práve správanie sa obchodníkov v tomto období bude určovať ceny. V decembri sme videli zrušenie časti objednávok na americkú úrodu zo strany Číny (ktorá chce vyčkať na nižšie ceny juhoamerickej úrody) a to poslalo cenu nadol. Ak takéto správanie vydrží, ceny by nemali veľmi stúpať. Ak sa stane opak (či už z dôvodu potreby doplniť zásoby, alebo ak nastane zhoršenie počasia v Južnej Amerike), tlak na nízke zásoby v USA môže ceny poslať opäť prudko nahor.

 Pri kukurici stále trvá nízky dopyt a neisté vyhliadky. Cena je stále relatívne vysoká, čo bude dvíhať produkciu a znižovať dopyt – čo by malo poslať cenu nižšie. Vyrábať etanol z takto drahej kukurice nie je ekonomické a preto možno očakávať nižší dopyt. Do tretice – počet chovaných zvierať klesá a preto aj tu dôjde k zníženiu potreby kukurice. Práve z tohto dôvodu sme videli v poslednom období pokles cien na najnižšie úrovne od júla.

Leto 2012 prinieslo pšenici  štvorročný cenový vrchol. Následne jej cena poklesla, ale nie o toľko, ako pri sóji, alebo pri kukurici. Cena pšenice v súčasnosti tiež klesá. Dôvodom je vyšší export Indie (druhý najväčší exportér) a vyššie očakávanie úrody v Číne. To značí, že dovoz do tejto najľudnatejšej krajiny nebude v roku 2013 rásť a to ani napriek vyššej domácej spotrebe.

Autor článku: Tomáš Plavec - TRIM Broker, a. s.
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments