Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny pšenice: Získajú pestovatelia, stratia chovatelia

Ceny pšenice: Získajú pestovatelia, stratia chovatelia
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Na Slovensku došlo medziročne k nárastu počtu ošípaných a hydiny. Domáca výroba kŕmnych zmesí ale nerástla. Producenti rastlinných komodít sú preto aj v aktuálnom ročníku naďalej závislí najmä na vývoze plodín do zahraničia.

„Počty ošípaných medziročne vzrástli o takmer päť percent a hydiny o viac ako 10-percent. Pokiaľ pri nosniciach hovoríme o medziročnom poklese, tak brojlerov bolo vlani o 17-percent viac, ako v roku 2016,“ povedal dnes (2. augusta 2018) Marian Uhrík, predseda Zväzu výrobcov krmív, skladovateľov a obchodných spoločností.

Z uvedeného vývoja by sme očakávali, že dôjde aj k zvýšeniu výroby kŕmnych zmesí. Tá ale už roky klesá a nezobudilo ju ani čiastočné oživenie živočíšnej výroby. Zdá sa, že slovenský dopyt dokáže pokryť dovoz zo zahraničia.

„Výroba kŕmnych zmesí na Slovensku dosiahla v minulom roku 657 tisíc ton, čo je o 5 tisíc ton menej, ako v roku 2016,“ hovorí Marian Uhrík.

Výrobcovia krmív informujú aj o tom, že pri kŕmnych zmesiach pre ošípané, Slovensko vyrába 229-tisíc ton. V Českej republike je výroba trikrát väčšia. Ešte výraznejší neprospech medzi našou výrobou a druhou časťou bývalého spoločného štátu je pri výrobe kŕmnych zmesí pre hydinu. Tu dosahuje rozdiel až štyri a pol násobok v neprospech Slovenska.

„Časť kŕmnych zmesí sa k nám dováža najmä z Českej republiky,“ informuje Marian Uhrík.

Aj z toho dôvodu zástupcovia krmovinárskeho zväzu už pravidelne konštatujú, že sa pridaná hodnota zo Slovenska vyváža nespracovaná. Jozef Rebro, predseda revíznej komisie zväzu a šéf spoločnosti Arimex odhaduje, že zo Slovenska sa exportuje 35-percent poľných plodín do zahraničia. Najvyšší objem vývozu vykazujú olejniny, z ktorých na domáce spracovanie zostáva len necelá tretina z aktuálnej 780-tisíc tonovej produkcie.

„V roku 2016 dosiahla produkcia hustosiatych obilnín 3,2-milióna ton, v roku 2017 to bolo 2,5-milióna ton a v aktuálnom roku predpokladáme úrodu vo výške 2,3-milióna ton,“ hovorí Jozef Rebro.

Pokles produkcie sa neočakáva nie len na Slovensku, ale vo viacerých významných obilniciach sveta.

„V Európskej únii dosiahla vlani úroda 152-miliónov ton, aktuálne sa predpokladá 140-miliónov ton. Výrazný pokles produkcie, oproti minulému roku, sa očakáva v Rusku. Produkcia má klesnúť z 85 na 67-miliónov ton. Pokles v USA by mal dosiahnuť 4-milióny ton a produkcia tak dosiahne 51-milióna ton. Takmer bez zmeny oproti minulému roku sa javí produkcia v Číne, Indii, Austrálii, Kanade, alebo na Ukrajine. Celkovo má produkcia pšenice medziročne klesnúť z 591 na 562 miliónov ton,“ uviedol dnes Jozef Rebro.

Aktuálny odhad svetovej úrody pšenice ťahá ceny tejto obilniny nahor. Jozef Rebro ale pripomína, že svetová produkcia pšenice rástla od roku 2012 až do minulého roka a tým sa zvyšovali aj svetové zásoby.

„Pokiaľ v roku 2012 dosahovali 173-miliónov ton, v minulom roku to bolo o 100-miliónov ton viac. V aktuálnom roku očakávame svetové zásoby pšenice vo výške 261-miliónov ton,“ hovorí Jozef Rebro.

Ten informuje, že aktuálna cena potravinárskej pšenice je na Slovensku približne 155 až 165 eur za ton v závislosti na destinácii, spôsobe dopravy, alebo terminovaných obchodoch.

„Cena pšenice kopíruje všetky správy, ktoré sú na trhu a sú vysoko negatívne. Čím sú nižšie odhady, tým je väčšia panika a čím viac sa o panike informuje, tým analytici opäť znižujú odhady. Situáciu by sme mali upokojiť, lebo v Európe ešte stále nie je po žatve a skúsenosti z minulých rokov nám hovoria, že čísla z Nemecka, alebo Francúzska sú často iné, ako sú prezentované odhady,“ hovorí Jozef Rebro.

Nižšia produkcia ale neznamená nižšiu kvalitu. Podľa zástupcov zväzu je na Slovensku, ale aj v okolitých krajinách V4, množstvo vysokokvalitnej potravinárskej pšenice.

„Máme menej kŕmnej pšenice a výrobcovia kŕmnych zmesí to už cítia. Mlynári zatiaľ ešte nie, lebo tí sú dostatočne predzásobení. Výnimočne skorý nástup žatvy nemohli očakávať. Krmovinári sa ale už niekoľko rokov spoliehajú na rýchly nákup pšenice ihneď od kombajnu. Vtedy zvyčajne býva cena najnižšia. To nie je prípad tohto roku a preto sa výrobcovia kŕmnych zmesí musia pripraviť na vyššiu cenu kŕmnej pšenice,“ hovorí Jozef Rebro.

Ten predpokladá, že do kŕmnych zmesí bude častejšie využívaná kukurica. Jej úroda sa momentálne na Slovensku, ale aj vo svete, javí ako veľmi dobrá. Mierny pokles produkcie sa očakáva len v USA.

„Do zberu kukurice zostáva ešte nejaký čas. Na Slovensku sú potrebné zrážky, lebo aktuálne horúce počasie môže poznačiť dobre našliapnutú úrodu kukurice,“ myslí si Jozef Rebro.

S úrodami repky, ktorú už majú poľnohospodári pod strechou môžu byť podľa Jozefa Rebra poľnohospodári spokojní.

„Táto olejnina prezimovala určite najlepšie za posledných 10 rokov. Úrody sú o niečo nižšie, ako sme očakávali v jarných mesiacoch, ale aj tak sú nadpriemerné. Cena pre farmára sa pohybuje niekde na úrovni 350 eur za tonu a keď to porovnáme s minulým rokom, nevidíme tam príliš veľký rozdiel v cene. Museli by sme spočítať všetky objemy obchodované v jarných mesiacoch, počas zberu a v tomto období,“ uzatvára Jozef Rebro.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments