Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny pšenice začiatkom apríla ovplyvnila i správa USDA

Ceny pšenice začiatkom apríla ovplyvnila i správa USDA
insert_photoMartin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

Pšenica začala mesiac apríl znehodnotením. Kým na burze BÉT sa cena reálne vo forintoch nemenila, na burze CBOT a EURONEXT bola situácia iná. Na burze CBOT došlo na konci mesiaca k miernemu prepadu cien. Neskôr došlo k posilneniu, ale už záver sledovaného obdobia bol v znamení poklesu.

Celkovo je viditeľný rast cien o približne tri percentá. Pokles cien pšenice v piatok o 1,5 percenta bol v dôsledku poklesu exportu z USA o 20 %.

Pšenica na burze EURONEXT rástla pomalšie, ale o to kontinuálnejšie. Zaznamenali sme nárast o približne 1,2 percenta. V pondelok 5. apríla sa na burzách BÉT a EURONEXT z dôvodu sviatku neobchodovalo.

Koniec zimy a s ním aj strnulosť v obchodnej sfére stále brzdí prognóza novej úrody, ktorá by sa mala priblížiť minuloročnej rekordnej úrode. Dopyt po pšenici je slabý, spracovatelia nakupujú v malých množstvách, čo je zapričinené aj slabším dopytom zo strany výrobcov a konečných konzumentov.

Potom, čo sa na jeseň výsev pšenice v USA spomalil, dlhá a studená zima neviedla k výraznejšiemu poškodeniu výsevu. Bonitácia amerického ministerstva poľnohospodárstva (USDA), zo 6.apríla 2010, zhodnotila 65 percent stavu pšenice ako dobrej až veľmi dobrej. Týmto sa pre USA – ako najväčšiu exportnú krajinu pšenice na svetovom trhu – ukazuje opakovane vysoká úroda.

Situácia so pšenicou v EÚ je čo sa kvality a preskladovania týka dobrá. Podľa najnovšej prognózy agentúry Coceral sa bude aj tento rok produkcia pšenice v krajinách Európy (EU-27) pohybovať na veľmi vysokej úrovni (navýšenie o približne 2 percentá). Pre porovnanie sa úroda v roku 2008 pohybovala na úrovni 140,9 mil. ton, v roku 2009 130,7 mil. ton a prognóza na rok 2010 je 133,5 mil. ton.

Autor článku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Martin Kubica - spracované pre poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments