Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny obilnín rastú, olejniny klesajú

Ceny obilnín rastú, olejniny klesajú
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Dnes (29. januára) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti.

Aktuálna cena potravinárskej pšenice triedy E dosahuje 242 eur za tonu, čo je o 3,43 eur viac, ako pred dvoma týždňami. Do krátkodobej a dlhodobej budúcnosti sa nepočíta s výraznejšou zmenou ceny.

Významne posilnili aj ceny kŕmnej pšenice, kde sme zaznamenali nárast z ostatných 211,57 na súčasných 219,6 eur za tonu. S miernejším zhodnotením ceny sa počíta aj v odhade o dva týždne. O tri mesiace by mali ceny dosiahnuť 220,75 eur za tonu.

Cena kŕmnej kukurice nezaznamenáva výraznejšie výkyvy. Aktuálne je na úrovni 226,67 eur za tonu. Na úrovni tejto ceny sa drží už od druhej polovice septembra a nemalo by sa to zmeniť ani o dva týždne alebo tri mesiace. V krátkodobom horizonte sa počíta s cenou  224 eur za tonu a v dlhodobom horizonte s cenou 227,5 eur za tonu.

Ceny nami sledovaných obilnín v aktuálnom období veľmi mierne posilňovali. Opačná situácia je pri olejninách. Repka poklesla nepatrne zo 468 na 465,83 eur za tonu. Cena tejto olejniny by sa v horizonte dvoch týždňov nemala výraznejšie zmeniť.  V období troch mesiacov sa počíta s cenou 480,33 eur za tonu.

Cena slnečnice je aktuálne na úrovni 453,88 eur za tonu. O dva týždne by mala dosiahnuť 457,5 eur za tonu a o tri mesiace cenu 459,4 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments