Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny obilnín klesli, olejniny naďalej výrazne rastú

Ceny obilnín klesli, olejniny naďalej výrazne rastú
insert_photoGraf: 5 x Ekonomická redakcia poľnoinfo.sk

Dnes (23. februára) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku, podľa CBV, s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Ceny potravinárskej pšenice E, zaznamenali výrazný prepad. Dôvody treba pravdepodobne hľadať v prepade cien na svetových burzách. Rozdiel v speňažení potravinárskej pšenice triedy E, je medzi západným, stredným a východným Slovenskom minimálny.

Za posledný mesiac sme svedkami výrazného nárastu cien kŕmnej pšenice. Dnes CBV hovoril o cene na západnom Slovensku približne 100 eur za tonu tejto komodity. Pokles v porovnaní s údajmi pred dvoma týždňami je minimálny. Výraznejšie sú cenové rozdiely medzi jednotlivými regiónmi. Tie dosahujú až 4 eura za tonu. Najlacnejšia je kŕmna pšenica na východnom Slovensku.

Kŕmna kukurica nepokračuje v raste cien. Pokles je približne 3 eurá za tonu. V predpoklade vývoja cien sa uvádza, že ceny by mali klesnúť aj o dva týždňa. Uvidíme, ako sa prejavia správy z USA, ktoré hovoria, že včera dosiahla cena kukurice na burze CBOT najvyššiu úroveň za posledný mesiac. Príčiny môžeme vidieť v nadmerných zrážkach v Južnej Amerike, ale i v dôsledku vývoja počasia v USA, kde hrozia záplavy.

Cena repky naďalej rastie. Tak ako sme uviedli i pred dvoma týždňami, dôvody je potrebné vidieť najmä vo veľmi obmedzenej ponuke tejto komodity od pestovateľov. Rast cien CBV predpokladá i do budúcnosti.

Ceny slnečnice rastú podobne ako ceny repky. Sú približne o 30 eur za tonu vyššie, ako pred mesiacom. CBV predpokladá, že by mali posilniť ešte o približne 10 eur. Rozdiely v cenách medzi regiónmi Slovenska sú maximálne 5 eur za tonu. Najnižšie ceny sú na strednom Slovensku.

Viac informácií o cenách komodít na Slovensku, ale i v zahraničí, sa dočítate v pravidelnej dvojtýždňovej analýze – Trhové ceny vo vybraných krajinách, ktorú pre vás pripravuje náš spolupracovník Filip Kľačanský. Uverejníme ju čo najskôr.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Graf: 5 x Ekonomická redakcia poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments