Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny obilnín a olejnín na Slovensku stúpajú, najvýraznejšie rastie repka

Ceny obilnín a olejnín na Slovensku stúpajú, najvýraznejšie rastie repka
insert_photoGraf: Ekonomická redakcia poľnoinfo.sk

V utorok 9. februára sa stretol Cenový burzový výbor /CBV/ a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku, podľa CBV, s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Ceny potravinárskej pšenice, i napriek poklesu na svetových burzách, zaznamenali na Slovensku opätovný vzostup. Rástli dokonca rýchlejšie, ako predpokladal CBV pred dvoma týždňami. Rozdiel v speňažení pšenice triedy E, nie je medzi západným, stredným a východným Slovenskom ani jedno euro. Pri kvalitnej pšenici sa cena reálne pohybuje v rozmedzí 107 – 110 eur za tonu. Pšenica musí byť bez živých i mŕtvych škodcov, ktorých tlak bude narastať najmä s príchodom teplejšieho počasia. Podobne to bude s plesňami i fuzariózami.

Graf: Ekonomická redakcia poľnoinfo.sk

Pred dvoma týždňami prekvapil nárast cien kŕmnej pšenice približne o 5,5 eura. CBV preto predpokladal, že cena sa mierne zníži. Opak bol ale pravdou a 9. februára hovoríme o cenách za tonu kŕmnej pšenice na úrovni presahujúcej sto eur. V ďalšom období predpokladá CBV už len mierne posilnenie ceny. Rozdiely medzi regiónmi sú v tomto prípade výraznejšie. Cena na východnom Slovensku je 97,92 eur za tonu.

Graf: Ekonomická redakcia poľnoinfo.sk

Kŕmna kukurica pokračovala v náraste cien. Tie dokonca dosahujú na západnom Slovensku 117 eur za tonu. Sú pestovatelia, ktorí v súčasnosti obchodujú kukuricu v cene 122 až 125 eur za tonu. CBV predpokladá ďalší nárast cien. Ako uvádza vo svojej pravidelnej dvojtýždňovej správe náš kolega – Filip Kľačanský, dôvodom rastu cien je zvýšený dopyt po kukurici od našich dvoch najväčších spracovateľov – Enviralu Leopoldov a Amylumu Boleráz.

Graf: Ekonomická redakcia poľnoinfo.sk

Cena repky je v porovnaní s 26. januárom vyššia približne o pätnásť eur za tonu. Ponuka je ale veľmi obmedzená a i to je dôvod, že cena sa bude podľa CBV držať na vyššej úrovni, ako sme boli za posledné obdobie zvyknutý. Pre porovnanie uvádzame, že cena na burze MATIF bola 9. februára viac ako 289 eur za tonu. U nás bola cena v tento deň, podľa CBV, približne na úrovni 268 eur za tonu.

Graf: Ekonomická redakcia poľnoinfo.sk

Pri slnečnici je situácia veľmi podobná. Ceny narástli približne o 10 eur za tonu. Rozdiely v cenách medzi regiónmi Slovenska sú minimálne.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Graf: Ekonomická redakcia poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments