Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Ceny obilnín a olejnín by mali rásť i v budúcnosti

Ceny obilnín a olejnín by mali rásť i v budúcnosti
insert_photo5 x poľnoinfo.sk

Včera (utorok 30. novembra) sa stretol Cenový burzový výbor (CBV) a zhodol sa na aktuálnych trhových cenách. Prinášame vám prehľad cien na západnom Slovensku s predpokladom vývoja do budúcnosti. Očakávaný vývoj o dva týždne a aj o tri mesiace je v grafe uvedený s hviezdičkou.

Aktuálne ceny potravinárskej pšenice triedy E dosahujú na západnom Slovensku 204,25 eur za tonu, čo je o 1 euro menej, ako pred dvoma týždňami. CBV predpokladá, že v nasledujúcom období by mali ceny potravinárskej pšenice mierne rásť. V horizonte dvoch týždňov hovoríme o náraste takmer 4 eurá za tonu a v horizonte 3 mesiacov o vzostupe viac ako 12 eur za tonu. V súčasnosti rozdiely v speňažovaní produkcie medzi slovenskými regiónmi prakticky neexistujú.

Rast cien kŕmnej pšenice pokračoval i v aktuálnom období a v súčasnosti ju poľnohospodári speňažujú za 172,25 eur za tonu. Tak ako pri potravinárskej pšenici aj tu predpokladá CBV rast z krátkodobého (4 eurá) aj z dlhodobého horizontu (8 eur za tonu). Rozdiely medzi regiónmi neexistujú.

Hodnota kŕmnej kukurice je v súčasnosti na úrovni 179 eur za tonu. Ide o mierny nárast cien oproti ostatnému obdobiu a ďalšie zhodnocovanie sa očakáva i v budúcnosti. V dlhodobom horizonte sa počíta s cenou kukurice prevyšujúcou 196 eur za tonu. Najlepšie ceny sú podľa CBV na východnom Slovensku, kde dosahujú 182,4 eur za tonu.

Ako informuje Komoditná burza Bratislava, pri repke sa už zreteľne preukazuje nedostatok tejto olejniny na predaj zo slovenského trhu. Aktuálna cena je na úrovni 406,25 eur za tonu a z dôvodu nedostatočnej ponuky sa predpokladá ďalšie zhodnocovanie. Cena by preto v krátkodobom horizonte mala dosiahnuť 410 eur za tonu a v dlhodobom horizonte 419,5 eur za tonu.

Ešte rýchlejšie zhodnocuje slnečnica, keď za posledné dva týždne vzrástla jej cena o 13 eur za tonu a v súčasnosti dosahuje 423 eur za tonu. Cena by mala rásť i v budúcnosti a to v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov o necelé percento a v období troch mesiacov až na úroveň 440 eur za tonu.

Ostatné komodity:

Jačmeň sladovnícky (západné Slovensko) – 202,5 eur za tonu, čo je nárast cien za posledné dva týždne o 1 euro. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá vzostup cien na 211,67 eur za tonu.

Jačmeň kŕmny (západné Slovensko) – 170 eur za tonu – za posledné dva týždne nárast cien o približne 3 eurá za tonu. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá minimálny nárast cien.

Kukurica potravinárska (západné Slovensko) – 178,94 eur za tonu. Za posledné dva týždne nárast cien o približne 4 eurá. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá nárast cien na 181,67 eur za tonu.

Raž potravinárska (západné Slovensko) – 202,49 eur za tonu. Nárast cien o približne 3 eurá za tonu. V horizonte dvoch týždňov sa predpokladá ďalší rast cien o približne 2,5 eur za tonu.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: 5 x poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments