Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky

Ceny mlieka na východnom Slovensku likvidujú farmárov

Ceny mlieka na východnom Slovensku likvidujú farmárov
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Výkupné ceny surového kravského mlieka sú nízke, priam likvidačné. Začiatkom minulého týždňa minister pôdohospodárstva, Stanislav Becík, v telefonickom rozhovore požiadal predsedu Rady ministrov pre poľnohospodárstvo Európskej únie, českého ministra Petra Gandaloviča, o okamžité konanie, pretože už dochádza k likvidácií stád kráv s trhovou produkciou mlieka.

Jedným z návrhov je okamžité zrušenie minimálnych prahových mliečnych kvót, ktoré Rada ministrov pre poľnohospodárstvo zvýšila v novembri zo 70 na 85 percent. Zvyšovanie kvót bolo navrhnuté v období, keď nákupné ceny mlieka, pokrývali výrobné náklady. V súčasnosti môže priniesť likvidáciu chovov. V slovenskej prvovýrobe, na túto kritickú situáciu upozornili medzi prvými v košickom produkčnom regióne.

Výrazne sa znížil objem finančných tokov aj na Poľnohospodárskom družstve v Péderi.

„Mlieko dodávame do mliekarne v Sabinove, s ktorou máme dobré vzťahy. S cenou 42 centov /12,70 Sk/, ktorú nám platili pred siedmimi mesiacmi za liter mlieka, sme boli spokojní,“ povedal Ondrej Gašpar, predseda PD Péder v relácii Farmárova nedeľa.

Na druhej strane uvádza, že táto cena je lepšia, ako tie, ktoré ponúkli mliekarne so zahraničným kapitálom. Aj napriek tejto náplasti, bude musieť družstvo počítať s výpadkom na tržbách približne 500 tisíc eur /15 mil. korún/.

Podobná situácia je aj v inom podniku v okrese Košice – okolie. V Poľnohospodárskom družstve Nižný Klatov, dosahujú tržby za mlieko takmer 250 tisíc eur /7,5 mil. korún/. V prípade, že sa situácia na trhu s mliekom nestabilizuje, bude to mať pre družstvo, podľa slov jeho predsedu Ondreja Hudáka, katastrofálne dôsledky.

Situácia v prvovýrobe mlieka je naozaj kritická. Preto už budúcu nedeľu budú za rozhlasovým mikrofónom o tejto téme diskutovať tí, ktorí majú k tejto téme čo povedať – prvovýrobcovia, obchod a spracovatelia. Nalaďte si preto Rádio Regina o 15.00.

Autor článku: podľa relácie Farmárova nedeľa spracoval Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments