Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Ceny mlieka na Slovensku výrazne zaostávajú

Ceny mlieka na Slovensku výrazne zaostávajú
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

“Európskym farmárom pomohli k zlepšeniu cien mlieka aj intervenčné nákupy, ktoré organizovala Európska komisia. Intervencie na maslo a sušené mlieko spôsobili, že nákupné ceny mlieka sa v priemere pre európskych farmárov zvýšili na úroveň 26 eurocentov (7,83 Sk),” uviedol pre TASR poradca slovenského ministra pôdohospodárstva a exposlanec Európskeho parlamentu Peter Baco.

“Na Slovensku sa nákupné ceny za mlieko zvýšili menej, na úroveň 2O až 21 eurocentov (6,03 až 6,33 Sk),” pokračoval. To je podľa neho v porovnaní s priemernou európskou cenou mlieka značný rozdiel.

“Nákupnú cenu mlieka máme popri pobaltských republikách v EÚ stále najnižšiu,” konštatoval.

Baco za veľmi zlú vizitku spolupráce prvovýrobcov mlieka a spracovateľov na Slovensku považuje aj skutočnosť, že SR bola jedinou krajinou v Európskej únii, ktorá intervenciu na mlieko nevyužila.

“Priemerná nákupná cena mlieka v septembri 2009 medzimesačne stúpla až o 7,3 % a dosiahla úroveň 20,96 eura (631,44 Sk)/100 kg,” informuje septembrová správa Agrárnych trhových informácií Slovenska.

Spracovatelia mlieka v septembri 2009 nakúpili spolu 65.998 ton mlieka, čo bolo v porovnaní s augustom tohto roka o 4485 ton, teda o 6,4 % menej.

Autor článku: TASR krátené
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments