Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Cena poľnohospodárskej pôdy vlani stúpla o 15 percent

Cena poľnohospodárskej pôdy vlani stúpla o 15 percent
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Priemerná trhová cena poľnohospodárskej pôdy v Českej republike v roku 2017 medziročne stúpla o 15,2 percenta na 23,51 Kč (0,93 eur) za meter štvorcový, tempo rastu tak spomalilo z predvlaňajších viac ako 25 percent.

Tento rok sa očakáva ďalšie spomalenie, ceny by sa mohli zvýšiť tempom pod desať percent. Dnes to uviedla v správe o trhu s pôdou poradenská a realitná spoločnosť Farmy.cz, ktorá sa na predaj fariem a poľnohospodárskych nehnuteľností špecializuje.

Podľa Jiřího Jaklína z konkurenčnej spoločnosti Agro21 ide o priemernú cenu, pretože medián cien sa podľa neho pohybuje okolo 20 Kč / m2 (0,79 eur/m2)

Poľnohospodárska pôda sa vlani podľa správy predávala najčastejšie za trhové ceny medzi 15 a 40 Kč / m2 (0,59 eur a 1,58 eur).

„V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi tak došlo k spomaleniu tempa rastu cien. Aj napriek tomu za posledných päť rokov vzrástli trhové ceny poľnohospodárskej pôdy bezmála na dvojnásobok,“ dodáva správa.

Ceny vlani rástli najmä v prvej polovici roka. Vzrástol pritom rozdiel medzi trhovými cenami ornej pôdy a trvalých trávnych porastov na 34 percent oproti predvlaňajším 27 percentám rozdielu. Najväčší záujem bol o výmery strednej veľkosti medzi piatimi a 60 hektármi.

Najvyššie ceny boli v okolí Prahy, kde cena dosiahla aj viac ako 50 Kč / m2 (1,97 eur/m2). Nadpriemerné ceny boli aj v oblasti Hané, Královohradecka, Mladoboleslavska, Kolínska alebo južnej Moravy.

„Je to stále rovnaké, hlavne Haná, rozhodne viac než napríklad Polabie, potom južná Morava a východné Čechy,“ komentuje Jaklín.

Podľa neho sa napríklad na južnej Morave stále neodrážajú a mnoho rokov ani nebudú odrážať zhoršené klimatické podmienky ako sucho.

V tomto roku sa očakáva spomalenie rastu cien pod desať percent.

„Ponuka je určite dostatočná, pretože pri tých vysokých cenách ľudia radi predajú. Ale nájsť kupca za tie vysoké ceny je ťažšie a ťažšie. Investori odpadávajú, skôr pôdu rozpredávajú,“ domnieva sa Jaklin.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments