Zadajte hľadaný výraz

Ceny komodít Z ekonomiky

Cena cukru na svetovom trhu prudko klesá

Cena cukru na svetovom trhu prudko klesá
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Vlani dosiahol cukor percentuálne najvyšší cenový prírastok spomedzi všetkých komodít. Tento rok jeho cena na svetovom trhu prudko klesá. Vysokú výrobu hlásia India a Brazília.

V uplynulom štvrťroku cena cukru klesla najsilnejšie od roku 1985. Od začiatku februára sa zosypala o 47 %, kým tesne predtým sa vyšplhala na 29-ročné maximum 30,4 US-centa (22,55 euro-centa) za libru (454 gramov). Pokles ceny by mal pokračovať. Obchodníci predpokladajú, že do júla zlacnie ešte o 16 %. Libra cukru sa teraz predáva po 17,23 centa.

Expert na cukor ako obchodnú komoditu v spoločnosti CPM Group Mark Hansen predpokladá, že na konci roka 2010 bude stáť libra 13 centov. Vlani v rovnakom čase sa predávala po 27 centov.

Vedúci oddelenia surovín Deutsche Bank Michael Lewis uviedol, že práve cukor potvrdzuje názor, že minulí víťazi sú budúci porazení.

India zažíva tento rok výborné obdobie dažďov. Jej úroda trstiny je výborná, cukrovary z nej vyrobia asi o 26 % cukru viac než vlani. Krajina je jeho druhým najväčším producentom a prvým konzumentom.

Najviac cukru vyrába Brazília. Tento rok v nej išlo 90 % cukrovarov na plný výkon ešte aj v januári. Druhý najväčší cukrovarník v krajine Maurilio Biagi Filho povedal, že také niečo ešte nezažil.

Experti banky Barclays Capital očakávajú, že v agrárnom roku 2009/2010 bude výroba cukru o 5,2 % vyššia než v hospodárskom roku 2008/2009. Situáciu na trhu ovplyvnia ešte aj mimoriadne udalosti. EÚ sa zrejme onedlho rozhodne predať na svetovom trhu o 500.000 ton sladkej komodity viac, než sa pred časom dohodla na limite so Svetovou obchodnou organizáciou (WTO).

Trh s cukrom by však nemal byť presýtený dlho. Dopyt po ňom je veľký, a tak na budúci rok cena komodity môže znovu prudko vzrásť.

Informoval o tom nemecký denník Financial Times Deutschland.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments