Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
MPRV SR Z domova

Čelní muži agrorezortu sa stretli. Strategické úlohy verzus udržanie výroby

Čelní muži agrorezortu sa stretli. Strategické úlohy verzus udržanie výroby

V diskusii na TA3 sa dnes prvý raz stretli, aspoň cez telemost, predseda najväčšej samosprávnej organizácie roľníkov Emil Macho, ktorý sedel v televíznom štúdiu a budúci minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, s ktorým sa moderátor zhováral cez telefónnu linku.

Macho sa poďakoval roľníkom

„Môj vzťah k pôde je, že polovica územia je pokrytá lesmi a lesná pôda je mojou celoživotnou náplňou. To ale neznamená, že by som si nevážil našich pôdnych bratov z poľnohospodárskeho sektora,“ uviedol v spravodajskej televízii Ján Mičovský.

V diskusii vystúpili aj zástupcovia obchodu a štátnej veteriny, ktorí opisovali najmä realitu dnešných dní. Obchod je druhý najväčší zamestnávateľ na Slovensku a prevažne v ňom pracujú ženy. Už dnes je časť z nich na OČR. Ďalší výpadok pracovnej sily, prípadne karanténa, môžu podľa Martina Katriaka zo Zväzu obchodu narušiť zásobovanie obyvateľstva najmä v menších sídlach.

Na dôležitosť práce poľnohospodárov a potravinárov v ťažkých časoch upozornil aj Emil Macho. Poďakoval každému jednému predsedovi, manažérovi, roľníkovi, mechanizátorovi, agronómovi alebo zootechnikovi, ktorí v týchto dňoch hľadajú riešenia ako zabezpečiť kontinuálnu výrobu.

Mičovský chce podporovať malých a stredných

 „Ak sa nemýlim, ročne dostávajú poľnohospodári 1,3 miliardy eur. Budeme musieť hovoriť nie len o samotnej čiastke, ale aj o jej rýchlom uvoľnení pre poľnohospodárov,“ uviedol na margo aktuálnej situácie Ján Mičovský.

Inak sa budúci minister venoval vo svojich odpovediach skôr strategickým otázkam ako téme týchto dní.

„Aby sme dotácie nasmerovali z podpory výmery na produkciu. Mňa zaujíma kto tu vyrobí tonu petržlenu, alebo hovädzieho mäsa. Ale nie veľké podniky, ktoré profitujú len z tej podpory. Podporovať musíme malých a stredných  poľnohospodárov na úkor veľkých agropodnikateľov. Nechcem tam dať hanlivý výraz. Musíme zaviesť zastropovanie a podporiť malých,“ uviedol J. Mičovský.

Témy týchto dní sú podľa Macha iné

Emil Macho niekoľko ráz v diskusii uviedol, že bude dostatok času riešiť strategické otázky, čo urobiť s poľnohospodárstvom. Aktuálna úloha pre poľnohospodárov a potravinárov znie, kde a ako zabezpečiť dezinfekčné prostriedky, ochranné rúška alebo vyjednať výnimku na poskytovanie služieb dodávateľom pôdohospodárskej techniky.

„Potrebujeme dostať servisy poľnohospodárskej techniky na úroveň autoservisov a pneuservisov, ktoré túto výnimku dostali a servisy poľnohospodárskej techniky zatiaľ nie,“ povedal v diskusii E. Macho.

Predseda najväčšej agrosamosprávy sa stropovania neobáva, ak bude schválené podľa súčasného návrhu s odpočtom mzdových nákladov.

„Nie sme v situácii, aby sme rozoberali štruktúru poľnohospodárstva. Musia sa rozvíjať malí aj strední. Treba im vytvoriť podmienky. Na druhú stranu je potrebné racionálne a pragmaticky povedať, kde sa uberá svet. Že dnes sa vyrába mlieko za 34 centov a spýtať sa, kto ho dokáže za tieto náklady vyrobiť,“ uviedol Macho.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1572 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

10 komentárov

 1. jozef R
  19. marca 2020

  Skvelá voľba na post ministra rezortu. Vysoký honor, neúplatnosť. Bolo cítiť, že agroferťákovi nie je celkom po chuti.
  Ozaj, neviete, ako sa vyvíja kauza Dobytkár ? Vraj to tam vyzeralo ako v Goringhovom Karinhalle – len umeleckými obrazmi naprataná celá jedna miestnosť

  Odpovedať
 2. realista
  19. marca 2020

  Pán dezignovaný minister – žiaľ mýlite sa

  1. farmári nedostávajú 1,3 mld € – dostávajú ich pôdohospodári v rozpočte sú aj lesníci, vidiek, potravinári, výskumné ústavy, ……. a samozrejme zamestnanci štátnej správy v pôsobnosti ministerstva

  2. pôdohospodári nedostávajú 1,3 mld – napr. výška rozpočtovaných výdavkov rezortného rozpočtu je 0,967 mld € (2020) resp. 1,193 (2019)…..

  3. Priame platby (bez platieb z PRV) na rok 2019 sú rozpočtované na 0, 47 mld €

  viz:
  https://www.mpsr.sk/parlamentny-rozpocet-mprv-sr-na-rok-2020/801-17-801-15035/

  Odpovedať
  1. realista
   19. marca 2020

   oprava bod 3. – správne má byť uvedený rok 2020….

 3. Bobo
  20. marca 2020

  Macho stále nechápe, že boli voľby a prichádza toľko očakávaná zmena…
  Veľké podniky mali od vzniku SR exkluzivitu v podporách (určovali intervenčnú stratégiu) a vidíme kam to dospelo, poloanonymné subjekty s tísíckami až desaťtisícami hektárov pôdy s niekoľkými plodinami, mnohí s minimálnou ŽV čím degradujú pôdu, jednoduchý biznis model výroby surovín, výrobky nefinalizujú a vyľudňujú vidiek…

  Odpovedať
  1. BIG FARMER
   20. marca 2020

   Zebrota zostane navzdy zebrotou a nasu krajinu nikdy nikam neposunie. Vidime ako mali farmari hospodaria, ako vyzeraju ich dvory (hanba) zamestnavaju nacierno a predavaju urodu cash poliakom. Toto chceme? Niekto tuto temu malych nadhodil ako politicky cukrik a vsetci nekompetenti a zavistlivi slovaci sa toho chytaju. Naozaj nevidite ako sa cela zapadna europa spaja do velkych celkov lebo nedokazu byt mali farmarikovia konkurencieshopni v sucasom svete? My to ideme rozbit lebo nejaky kreten povedal ze to je dobre.
   Ako vidim novy minister je dalsi z radu tych co nemaju sajnu o agrorezorte aj ked vsetka cest je biela vrana.
   Zapamatajte si navzdy, len velky podnik je stabilny a schopny rozvoja ktory posunie krajinu vpred!!!
   Dalsie 4 roky v tahu…

  2. G.S.
   20. marca 2020

   BIG FARMER – tvojou cestou je obrovské dotovanie veľkých podnikov. Pokojne nech si veľký podnik existuje ale dopekla prečo by mal byť dotovaný viac ako malý? Načo je potom tá veľkosť , ak z nej nedokáže profitovať bez väčších dotácií? Potom je zákonite, že ak zároveň nedokáže dosiahnúť ani zvýšenie podielu svojej produkcie na pultoch obchodov, nedokáže predať do zahraničia a zároveň znižujú zamestnanosť, tak všetci sa zamyslia “ A načo dopekla je nám také poľnohospodárstvo?“. Na Novom Zélande boli obrovské latifundiá. Desaťtisíce a státisíce hektárov a zároveň tam mali vyššie dotácie. A oni zobrali a vykúpili tie big farmy a dali tú pôdu malým a stredným a zároveň výrazne znížili dotácie. Podporujú spoluprácu malých a funguje to. Vyvážajú a produkujú. Ty len natrčíš paprču a chceš zhrabnúť všetko. Ako veľký si kupuješ novinárov, poslancov a ministerstvo a PPA. Potom samozrejme, že u teba to vyzerá lepšie, keď malých zadusíte. A stále len kričíte „Daj a daj, málo“. Staré známe “ Ži a nechaj žiť“ vás nezaujíma. Takže štát sa snaží urobiť to čo je pre neho výhodnejšie. Ak už má dávať vysoké dotácie, tak radšej podporí na rovnakej výmere a za rovnaké peniaze 50 malých a stredných ako jedného s 10 zamestnancami , ktorý aj tak nakoniec uleje peniaze na Cyprus a podobne. Netvrdím, že je potrebné hneď rozbiť a zlikvidovať veľkých ale stačí aspoň zrovnoprávniť ich a prestať dusiť malých vyžadovaním plnenia podmienok pre veľkých. Pri tých požiadavkách na ekológiu aké tu teraz nastali to asi bude jediná možnosť. V zahraničí sa nepresadíme a doma stále uvoľňujeme pozície, lebo veľký sa nemusí tak obracať a takisto je problém meniť zameranie na obrovských výmerách. Takže viac malých a stredných a menšie dotácie pre veľkých s veľkým tlakom na spájanie do odbytových a nákupných združení zároveň a snaha o presadenie takýchto združení až na úroveň spracovateľov a obchodu. A nie len hra na vlastnom piesočku typu viac pre juh a pre niektoré sektory.

 4. jm
  21. marca 2020

  BIG FARMER Buď viac konkrétný, lebo čo si uviedol o vývoze a pomeroch veľkosti hospodára sú nejasné informácie. Kde to takto funguje? Podľa mňa si mimozemšťan. Mrzí ma len jedno , že do malých hospodárov si dovolí hociaki darebák otierať hubu.

  Odpovedať
  1. jm
   21. marca 2020

   možno viacerý si budú musieť zvykať na zmeny,uvidíme!

 5. BIG FARMER
  21. marca 2020

  Presne tak ako pisete. Nikoho nezvyhodnovat ale ani nediskriminovat len preto ze ma viac hektarov ako sused. Kazdy sa cely zivot snazi zveladovat svoj majetok a firmu a ked sa mu to podari dotiahnut na nejaky level tak mu jednoducho odsekneme ruku. Cisty stredovek. Ak vytvara pridanu hodnotu a zamestnava desiatky ludi tak preco ho likvidovat? Samozrejme tych s 1 zamestnancom a 1000 ha treba obmedzit ale tu sa prilis pausalizuje. Su velky dobry aj maly dobry ale aj naopak! Do odbornej debaty sa s vami zbytocne pustat lebo mate zatemnene mysle mediami a zavistou. Ale to je tak vsade na svete. Este ze vas k nicomu nikto nepotrebuje.

  Odpovedať
  1. jm
   22. marca 2020

   Neviem prečo si pokakaný keď nie je o ničom rozhodnuté. Alebo máš informácie ktoreé ešte nikto nepozná? Je trochu na škodu že si sa neobjavil zo svojim názorom v prvom programovom období ! Dnes sa tu objavuje nejako podozrivo viac negatívnych názorov na nové programovacie obdobie. Tečie Vám do topánok ,alebo sa trasiete za stratou zvýhodňovania. Pozri sa len za hranicu na sever to je POĽSKO. Porovnaj kde sa dostali pri malých hospodároch a kde je Slovensko? Naši spracovatelia mäsa nemajú záujem o produkciu Slovenského poľnohospodára. Jednoduchšie je nakupovať zmrazené prebytky na burze. A možno práve kvôli naším spracovateľom sme sa dostali tam kde sme. Čo sa týka zveľadenia svojho majetku s cieľom ho po krátkom čase dobre speňažiť na úkor ostatných si myslím že tiež nie je celkom na mieste.

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.