Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z domova

Čelní muži agrorezortu sa stretli. Strategické úlohy verzus udržanie výroby

Čelní muži agrorezortu sa stretli. Strategické úlohy verzus udržanie výroby
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

V diskusii na TA3 sa dnes prvý raz stretli, aspoň cez telemost, predseda najväčšej samosprávnej organizácie roľníkov Emil Macho, ktorý sedel v televíznom štúdiu a budúci minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, s ktorým sa moderátor zhováral cez telefónnu linku.

Macho sa poďakoval roľníkom

„Môj vzťah k pôde je, že polovica územia je pokrytá lesmi a lesná pôda je mojou celoživotnou náplňou. To ale neznamená, že by som si nevážil našich pôdnych bratov z poľnohospodárskeho sektora,“ uviedol v spravodajskej televízii Ján Mičovský.

V diskusii vystúpili aj zástupcovia obchodu a štátnej veteriny, ktorí opisovali najmä realitu dnešných dní. Obchod je druhý najväčší zamestnávateľ na Slovensku a prevažne v ňom pracujú ženy. Už dnes je časť z nich na OČR. Ďalší výpadok pracovnej sily, prípadne karanténa, môžu podľa Martina Katriaka zo Zväzu obchodu narušiť zásobovanie obyvateľstva najmä v menších sídlach.

Na dôležitosť práce poľnohospodárov a potravinárov v ťažkých časoch upozornil aj Emil Macho. Poďakoval každému jednému predsedovi, manažérovi, roľníkovi, mechanizátorovi, agronómovi alebo zootechnikovi, ktorí v týchto dňoch hľadajú riešenia ako zabezpečiť kontinuálnu výrobu.

Mičovský chce podporovať malých a stredných

 „Ak sa nemýlim, ročne dostávajú poľnohospodári 1,3 miliardy eur. Budeme musieť hovoriť nie len o samotnej čiastke, ale aj o jej rýchlom uvoľnení pre poľnohospodárov,“ uviedol na margo aktuálnej situácie Ján Mičovský.

Inak sa budúci minister venoval vo svojich odpovediach skôr strategickým otázkam ako téme týchto dní.

„Aby sme dotácie nasmerovali z podpory výmery na produkciu. Mňa zaujíma kto tu vyrobí tonu petržlenu, alebo hovädzieho mäsa. Ale nie veľké podniky, ktoré profitujú len z tej podpory. Podporovať musíme malých a stredných  poľnohospodárov na úkor veľkých agropodnikateľov. Nechcem tam dať hanlivý výraz. Musíme zaviesť zastropovanie a podporiť malých,“ uviedol J. Mičovský.

Témy týchto dní sú podľa Macha iné

Emil Macho niekoľko ráz v diskusii uviedol, že bude dostatok času riešiť strategické otázky, čo urobiť s poľnohospodárstvom. Aktuálna úloha pre poľnohospodárov a potravinárov znie, kde a ako zabezpečiť dezinfekčné prostriedky, ochranné rúška alebo vyjednať výnimku na poskytovanie služieb dodávateľom pôdohospodárskej techniky.

„Potrebujeme dostať servisy poľnohospodárskej techniky na úroveň autoservisov a pneuservisov, ktoré túto výnimku dostali a servisy poľnohospodárskej techniky zatiaľ nie,“ povedal v diskusii E. Macho.

Predseda najväčšej agrosamosprávy sa stropovania neobáva, ak bude schválené podľa súčasného návrhu s odpočtom mzdových nákladov.

„Nie sme v situácii, aby sme rozoberali štruktúru poľnohospodárstva. Musia sa rozvíjať malí aj strední. Treba im vytvoriť podmienky. Na druhú stranu je potrebné racionálne a pragmaticky povedať, kde sa uberá svet. Že dnes sa vyrába mlieko za 34 centov a spýtať sa, kto ho dokáže za tieto náklady vyrobiť,“ uviedol Macho.

Autor článku: Juraj Huba - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1522 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
10 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
jozef R
Neregistrovaný
jozef R
19. marca 2020 8:58

Skvelá voľba na post ministra rezortu. Vysoký honor, neúplatnosť. Bolo cítiť, že agroferťákovi nie je celkom po chuti.
Ozaj, neviete, ako sa vyvíja kauza Dobytkár ? Vraj to tam vyzeralo ako v Goringhovom Karinhalle – len umeleckými obrazmi naprataná celá jedna miestnosť

realista
Člen
realista
19. marca 2020 11:59

Pán dezignovaný minister – žiaľ mýlite sa 1. farmári nedostávajú 1,3 mld € – dostávajú ich pôdohospodári v rozpočte sú aj lesníci, vidiek, potravinári, výskumné ústavy, ……. a samozrejme zamestnanci štátnej správy v pôsobnosti ministerstva 2. pôdohospodári nedostávajú 1,3 mld – napr. výška rozpočtovaných výdavkov rezortného rozpočtu je 0,967 mld… Celý komentár »

realista
Člen
realista
19. marca 2020 12:02
Odpoveď na  realista

oprava bod 3. – správne má byť uvedený rok 2020….

Bobo
Neregistrovaný
Bobo
20. marca 2020 12:03

Macho stále nechápe, že boli voľby a prichádza toľko očakávaná zmena… Veľké podniky mali od vzniku SR exkluzivitu v podporách (určovali intervenčnú stratégiu) a vidíme kam to dospelo, poloanonymné subjekty s tísíckami až desaťtisícami hektárov pôdy s niekoľkými plodinami, mnohí s minimálnou ŽV čím degradujú pôdu, jednoduchý biznis model výroby… Celý komentár »

BIG FARMER
Člen
BIG FARMER
20. marca 2020 14:41
Odpoveď na  Bobo

Zebrota zostane navzdy zebrotou a nasu krajinu nikdy nikam neposunie. Vidime ako mali farmari hospodaria, ako vyzeraju ich dvory (hanba) zamestnavaju nacierno a predavaju urodu cash poliakom. Toto chceme? Niekto tuto temu malych nadhodil ako politicky cukrik a vsetci nekompetenti a zavistlivi slovaci sa toho chytaju. Naozaj nevidite ako sa… Celý komentár »

G.S.
Člen
G.S.
20. marca 2020 19:42
Odpoveď na  Bobo

BIG FARMER – tvojou cestou je obrovské dotovanie veľkých podnikov. Pokojne nech si veľký podnik existuje ale dopekla prečo by mal byť dotovaný viac ako malý? Načo je potom tá veľkosť , ak z nej nedokáže profitovať bez väčších dotácií? Potom je zákonite, že ak zároveň nedokáže dosiahnúť ani zvýšenie… Celý komentár »

jm
Neregistrovaný
jm
21. marca 2020 0:18

BIG FARMER Buď viac konkrétný, lebo čo si uviedol o vývoze a pomeroch veľkosti hospodára sú nejasné informácie. Kde to takto funguje? Podľa mňa si mimozemšťan. Mrzí ma len jedno , že do malých hospodárov si dovolí hociaki darebák otierať hubu.

jm
Neregistrovaný
jm
21. marca 2020 0:27
Odpoveď na  jm

možno viacerý si budú musieť zvykať na zmeny,uvidíme!

BIG FARMER
Člen
BIG FARMER
21. marca 2020 14:38

Presne tak ako pisete. Nikoho nezvyhodnovat ale ani nediskriminovat len preto ze ma viac hektarov ako sused. Kazdy sa cely zivot snazi zveladovat svoj majetok a firmu a ked sa mu to podari dotiahnut na nejaky level tak mu jednoducho odsekneme ruku. Cisty stredovek. Ak vytvara pridanu hodnotu a zamestnava… Celý komentár »

jm
Neregistrovaný
jm
22. marca 2020 21:43
Odpoveď na  BIG FARMER

Neviem prečo si pokakaný keď nie je o ničom rozhodnuté. Alebo máš informácie ktoreé ešte nikto nepozná? Je trochu na škodu že si sa neobjavil zo svojim názorom v prvom programovom období ! Dnes sa tu objavuje nejako podozrivo viac negatívnych názorov na nové programovacie obdobie. Tečie Vám do topánok… Celý komentár »