Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Brusel vystavil ČR pokutu za Babišov konflikt záujmov

Brusel vystavil ČR pokutu za Babišov konflikt záujmov
insert_photoTASR

Európska komisia minulý piatok v tichosti zverejnila dokument, v ktorom vystavila Česku “pokutu” presahujúcu 85 miliónov korún za chyby v poľnohospodárskych dotáciách. Informoval o tom v pondelok Český rozhlas.

Pokuta obsahuje aj sankciu za konflikt záujmov bývalého premiéra Andreja Babiša, potvrdila vedúca tlačového oddelenia českého Štátneho poľnohospodárskeho intervenčného fondu Luďka Raimondová.

“U konkrétneho projektu, ktorý sa týka konfliktu záujmov, ide o 1,1 milióna korún,” uviedla hovorkyňa.

Celková pokuta je podľa nej vo výške zhruba 3,3 milióna eur, čo je viac ako 85 miliónov českých korún.

Pokuta je výsledkom auditu ku konfliktu záujmov Babiša, ktorý v Česku prebehol na začiatku roka 2019. Záverečná správa k auditu dorazila k českým úradom už na konci marca tohto roku, jej český preklad potom dostali úradníci v pondelok 4. apríla.

Úrady ale jej závery nezverejnili s tým, že čakajú práve na prípadné vystavenie pokuty.

Na základe výsledkov auditu už poľnohospodársky fond predtým pozastavil projekty dcérskych spoločností koncernu Agrofert za zhruba pol miliardy korún. Príspevok z EK mal byť zhruba 200 miliónov korún, zvyšok mal ísť z českých peňazí.

Babiš od začiatku tento konflikt záujmov odmieta, a rovnako tak aj koncern Agrofert, ktorý kvôli zákonu o strete záujmov vložil finančné prostriedky do trustových fondov.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: TASR

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments