Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa MPRV SR Z domova

Zelená nafta nakoniec vyplatená skôr nebude. Platí pôvodný termín

Zelená nafta nakoniec vyplatená skôr nebude. Platí pôvodný termín
insert_photopixabay.com

V rámci štátnej pomoci Zelená nafta si poľnohospodári tento rok rozdelia 26 miliónov eur. Ide o menší balík ako vlani a predvlani, kedy bolo vyčlenených 30 miliónov eur. Faktom však je, že v oboch minulých rokoch sa všetky peniaze nevyčerpali a vyčerpaná suma sa hýbala práve okolo 26 miliónov eur.

Spustenie podpory malo nastať už v júli

Ministerstvo pôdohospodárstva ešte v apríli cez Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru zaslalo poľnohospodárom list s prehľadom štátnych pomocí, vrátane tých mimoriadnych, ktoré môžu v tomto roku očakávať.

„Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka si plne uvedomuje nepriaznivú situáciu v súvislosti s rastúcimi cenami potravín, energetických a surovinových vstupov pri výrobe potravín. Z tohto dôvodu pripravujeme sériu opatrení v rámci pomoci pre potravinárov a poľnohospodárov, o ktorých si Vás dovoľujeme informovať,“ píše sa v liste, ktorý má redakcia polnoinfo.sk k dispozícii.

Medzi siedmymi opatreniami sa spomína mimoriadna pomoc na chov dojníc aj ošípaných, výzva na likvidáciu kadáverov, príspevok na zoonózy a aj opatrenie Zelená nafta 2022. Práve pri nej rezort avizoval aj skorší termín, ako po minulé roky.

„Spustenie podpory na zelenú naftu pre poľnohospodárov vo výške 26 miliónov eur, ktorej poskytovateľom bude PPA, termín do 15.7.2022,“ uvádza sa v liste.

Do termínu zostáva približne mesiac. Rátať s ním však už nemožno. Napriek prísľubu by výzva mala byť napokon vypísaná v podobnom termíne, ako vlani – a teda zrejme v auguste.

MPRV: Predčasné spustenie výzvy mohlo vylúčiť niektoré subjekty

„Tento druh podpory je naviazaný na splnenie dvoch kľúčových faktorov – daňové priznanie kvôli posúdeniu, či žiadateľ nie je podnik v ťažkostiach, a druhým faktorom je ukončenie kampane vyplácania priamych platieb, ktoré má termín 30.6.“ vysvetlilo tlačové oddelenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

Keďže termíny sú príliš blízko pôvodne plánovanému spusteniu podpory, administratívne nie je možné opatrenie Zelená nafta 2022 spustiť v júli.

„Aj napriek analýze možného urýchleného vyplatenia by sme predčasným spustením mohli vylúčiť niektoré subjekty, čo nie je naším cieľom. Preto vyhlásenie podpory zostáva v pôvodnom termíne,“ dodalo tlačové oddelenie MPRV SR.

Šumichrast: Mrzia nás zmätočné informácie

O peniaze vlani požiadalo asi 2500 agrosubjektov z oblasti živočíšnej a špeciálnej rastlinnej výroby. Obdobný počet žiadateľov možno očakávať aj tento rok. Mnohí by pritom peniaze privítali skôr, keďže náklady rastú naprieč celým spektrom vstupov.

„Situácia začína byť pre vinohradníkov veľmi náročná. Uvítali by sme vyplatenie finančných prostriedkov skôr“ skonštatovala Jaroslava Kaňuchová Pátková, výkonná riaditeľka Zväzu vinohradníkov a vinárov Slovenska.

Poľnohospodári však nemajú na výber, na peniaze musia počkať.

„Akékoľvek zdroje pomôžu zlepšiť súčasnú náročnú situáciu v sektore, aj keď budú vyplatené neskôr,“ dodala Kaňuchová Pátková.

„Keďže MPRV SR v apríli oficiálne informovalo o vyplácaní opatrenia Zelená nafta 2022 už v lete, tak sme to brali ako hotovú vec. Určite by nám podpora vyplatená skôr pomohla, ale budeme radi, ak bude vyplatená tak ako vždy. Mrzí nás, že z MPRV SR idú takéto zmätočné informácie,“ dodal aj Jozef Šumichrast, predseda Zemiakarskeho a zeleninárskeho zväzu SR.

V druhej polovici roka by sa poľnohospodári mali dočkať aj mimoriadnej pomoci. Týkať sa má najmä chovateľov hospodárskych zvierat. Mimoriadnu pomoc v objeme 8 miliónov eur dostanú aj potravinári, ktorí by sa podľa ostatných vyjadrení kompetentných mohli peňazí dočkať už v lete.

Autor článku: Ivana Kaliská
Zdroj obrázku: pixabay.com

Odber nových článkov na e-mail

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1523 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments