Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Zo sveta

Brusel povolí predaj krivých uhoriek a banánov

Brusel povolí predaj krivých uhoriek a banánov
insert_photowikipedia

Brusel 12. novembra (TASR) – Európska komisia (EK) dnes oznámila, že v Európskej únii povolí predaj “krivých” uhoriek, či ďalšieho “zahnutého” ovocia a zeleniny. Rozhodnutie je súčasťou obmedzovania zbytočnej byrokracie.

Od júla budúceho roku sa tak zrušia doteraz platné pravidlá týkajúce sa veľkosti a tvaru 26 druhov ovocia a zeleniny. Ide o marhule, artičoky, špargľu, baklažány, avokádo, fazuľu, ružičkový kel, mrkvu, karfiol, čerešne, cuketu, uhorky, umelo pestované huby, cesnak, nelúpané lieskové orechy, hlávkovú kapustu, pór, melóny, cibuľu, hrach, slivky, stopkový zeler, špenát, nelúpané vlašské orechy, červené dyne a čakanku obyčajnú.

Obchodné normy stanovujúce povolený tvar a veľkosť zostanú aj naďalej platiť pre 10 druhov: jablká, citrusové ovocie, kivi, šaláty, broskyne a nektárinky, hrušky, jahody, sladkú papriku, stolové hrozno a paradajky. Aj tu však budú môcť členské štáty po prvýkrát udeliť výnimku pre ich predaj, ak sa bude takéto ovocie a zelenina “neštandardného” tvaru či veľkosti predávať s príslušným označením, napríklad ako “výrobok určený na spracovanie”, čím sa jasne odlíši od ovocia a zeleniny extra triedy, prvej, či druhej triedy.

“Je to nový začiatok pre krivé uhorky a hrboľatú mrkvu. Takéto veci jednoducho nepotrebujeme regulovať na úrovni EÚ. Je omnoho lepšie ponechať to na hospodárske subjekty. Navyše v týchto časoch vysokých cien potravín a všeobecne zlej hospodárskej situácie by mali mať spotrebitelia možnosť vyberať si z čo možno najväčšieho sortimentu výrobkov. Vyhadzovať úplne dobré výrobky len preto, že majú zlý tvar, je nezmysel,” uviedla komisárka pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Mariann Fischerová Boelová.

Autor článku: spravodajkyňa TASR v Bruseli - Monika Poláková
Zdroj obrázku: wikipedia

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments