Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

Biznisom so zabíjaním chorých kráv neotriasla ani reportáž

Biznis so zabíjaním chorých kráv a predajom rizikového mäsa v Poľsku beží ďalej. Poľské bitúnky majú záujem o choré kravy aj po reportáži, ktorá ukázala otrasnú prax menšieho podniku na východe krajiny.

Ako uviedol denník Právo, ktorý sa odvolal na poľské médiá, reportér vydávajúci sa za chovateľa dobytka oslovil bitúnky v rôznych častiach krajiny a ponúkol im choré kravy. Všetkých šesť, ktoré oslovil, prejavili o zvieratá neskrývaný záujem, nikto sa nezľakol a nevyžadoval mlčanlivosť.

Čierny obchod s chorými kravami je pre prevádzkovateľov bitúnkov vysoko lukratívny. Ako uviedol server iDnes.cz, za zdravú kravu platia okolo 2500 zlotých (582,68 eura), ale chorá ich stojí len zlomok, od 400 do 500 zlotých.

Reportáž poľskej televízie vyvolala znepokojenie v celej Európe. Šokujúcu prax bitúnku popísal reportér, ktorý sa nechal zamestnať ako mäsiar. Dodávky privážali v noci na zabitie choré kravy. Podľa reportáže ich len počas prvých dvoch nocí bolo 30, ale len tri z nich boli schopné chodiť. Ostatné ťahali zamestnanci bitúnku po zemi na lane.

Pri samotnom usmrtení nebol veterinár, ktorý podľa zákona musí byť prítomný a rozhoduje pečiatkou o nezávadnosti mäsa. Mäsiari pritom mali za úlohu odrezávať z mŕtvych zvierat zhnité kusy alebo mäso, ktoré nebolo možné použiť pre preležaniny.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
2 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
rst
rst
31. január 2019 15:22

J. Bíroš, dnes v relácii rádia Expres s B. Závodskym povedal, že v konečnom dôsledku za použitie takéhoto nekvalitného (pokazeného) mäsa sú zodpovední prevádzkari stravovacích zariadení. Kuchár v školskej jedálni či v reštaurácii by mal vedieť posúdiť kvalitu mäsa senzoricky. Hold “bič plieska na konci”. Ktovie ako to bude na… Celý komentár »

vmp
vmp
31. január 2019 15:49

Viac ako 20 rokov chodím po bitúnkoch môžem vám potvrdiť že je to celkom bežné aj u nás.