Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z domova

Belgicko sa v roku 2023 stalo európskym rekordérom pri pestovaní hrušiek

Belgicko sa v roku 2023 stalo európskym rekordérom pri pestovaní hrušiek
insert_photopixabay.com

Belgicko sa podľa odhadov zverejnených na medzinárodnom kongrese Prognosfruit v talianskom Trente stalo najväčším producentom hrušiek v Európskej únii. Uviedla to vo štvrtok tlačová agentúra Belga.

Celkovo sa v tomto roku v Belgicku vyprodukuje 412 miliónov kilogramov hrušiek, čo je oproti minulému roku nárast o 19 %. Taliansko, bývalý líder v pestovaní hrušiek, v tomto roku čelí nízkej úrode.

Belgické národné štatistiky sú v rozpore s európskymi číslami, lebo v Európe sa očakáva pokles produkcie hrušiek o 13 % na 1,7 milióna ton.

Táto situácia nastáva v dôsledku klimatickej zmeny, upozornil šéf Združenia belgických záhradníckych družstiev (VBT) Luc Vanoirbeek.

“Taliansko, a najmä región Emilia-Romagna, zažilo obdobia extrémneho sucha a záplav. Predtým Taliansko produkovalo milión ton hrušiek, teraz eviduje len 182 miliónov kilogramov, čo je menej ako pätina,” opísal situáciu Vanoirbeek.

V Belgicku sa, naopak, spomalila produkcia jabĺk – očakáva sa pokles o 15 % s produkciou okolo 203 miliónov kilogramov.

Na európskej úrovni je pokles úrody jabĺk približne trojpercentný s výnosmi okolo 11,7 milióna ton jabĺk.

V Belgicku je pokles úrody jabĺk spôsobený najmä znížením pestovateľských plôch, keď od sezóny 2018-2019 sa plochy určené na pestovanie jabĺk znížili o 1089 hektárov na celkovo 4896 hektárov. Najpostihnutejšie sú odrody Jonagold (pokles o 620 hektárov) a Jonagored (menej o 569 hektárov).

“Budúcu sezónu bude zber belgických jabĺk prvýkrát zahŕňať menej ako polovicu odrôd Jonagold a Jonagored,” upozornil Vanoirbeek.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: pixabay.com

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments