Zadajte hľadaný výraz

Názory a komentáre Z ekonomiky

Baco: Súčasné nastavenie rozpočtu spôsobí stratu zamestnanosti

Baco: Súčasné nastavenie rozpočtu spôsobí stratu zamestnanosti
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Bez vyriešenia problému zamestnanosti na vidieku sa nikdy na Slovensku nevyrieši fenomén nezamestnanosti. Slovensko naopak v dôsledku pokračujúceho úpadku slovenského poľnohospodárstva, ako aj pre súčasné nedobré nastavenie rozpočtových vzťahov v agrosektore, stratí do roku 2016 priamo v prvovýrobe minimálne 10.000 až 15.000 pracovných miest. Myslí si to bývalý minister pôdohospodárstva a exposlanec Európskeho parlamentu Peter Baco (ĽS-HZDS).

„So súvisiacimi spracovateľskými odvetviami do konca volebného obdobia tejto vlády 40.000 až 50.000 ľudí príde do stavu nezamestnaných,“ uviedol.

Na druhej strane, ešte väčšou škodou je podľa neho nevyužitá príležitosť potenciálu vidieka SR. Slovensko v minulosti napríklad vyrábalo 105 % svojej potreby potravín mierneho pásma.

„Mali by sme mať ambíciu využiť potenciál slovenskej krajiny, ktorý reálne existuje. Pokiaľ by sme ho využili, tak v prvovýrobe vieme zamestnať 40.000 až 50.000 ľudí a v súvisiacich výrobách agrokomplexu 150.000 až 200.000 pracovníkov. Nemáme totiž ropu, máme však lesy, pôdu, máme poľnohospodárske skúsenosti, ktoré boli pred 15 až 20 rokmi na špičkovej svetovej úrovni,“ poznamenal.

Slovenský agrosektor by sa mal podľa jeho názoru orientovať na výroby s vyššou pridanou hodnotou.

„Dnes už máme aj na Slovensku nemálo veľmi bohatých poľnohospodárskych firiem, ktoré sa venujú napríklad kukurici, pšenici, či cukrovej repe. Venujú sa plodinám vyžadujúcim minimum ľudskej práce, ale s vysokou mierou využitia technológií, chémie a najvýkonnejšej strojovej techniky, čím sa dosahuje vysoká mieru zisku,“ spresnil.

Pre realizáciu zámerov využitia potenciálu vidieka je podľa Baca potrebná politická vôľa. Štát by mal ukázať, že starostlivosť o vidiek je jednou z jeho hlavných priorít, čo by mal deklarovať relatívne nemennou víziou rozvoja svojho agrosektora na 15 až 20 rokov, schválenou napríklad aj ústavným zákonom.

 Exminister zároveň pripomenul, že Slovensko patrí k najvidieckejším krajinám EÚ. „Slovensko je teda najmä svojimi prírodnými danosťami predurčené na to, aby sa o vidiek staralo, a teda aby jeho vidiek žil, aj keď v súčasnosti má veľká časť vidieka SR už charakter takzvaných prímestských častí,“ dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
3 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
27. február 2013 9:34

Z názorom exministra je treba súhlasiť len bohužiaľ po víťaznom novembri práve tento rezort začal prvý produkovať nezamestnaných vďaka psuedoagrárnikom ako bol Čarnogurský či lekár Tatár. Politika vidieka mala byť priorita SR nakoľko Bratislava ako mesto je podpriemerná municipalita bez väčšieho významu v urbariálnom význame. Modernizácia, digitalizácia, automatizácia a biologické… Celý komentár »

zahraničie
zahraničie
2. marec 2013 8:34

Súhlasím s tým výrokom, že vidiek už v súčasnej dobe je skôr prímestskou časťou a začať v dnešnej dobe s podnikaním v poľnohospodárstve je viac ako nereálne. Hlavne podnikať v živočíšnej výrobe, to aby ten dotyčný, čo chce niečo chovať, sa radšej so svojim dobytkom niekam ďaleko schoval, aby ho… Celý komentár »

agrárnik z HN
agrárnik z HN
3. marec 2013 13:43

Miklošová teória ,, lacnejšie doveziem“ prepadla. Z dediny budujeme malomeštiacke domové sídliska, kde ráno pri východe slnka už nekikiríka kohút, ale skôr brechajú bojové plemená psov. Dedina stráca nie život, ale ducha hodnôt, ktorými je dedina dedinou. Slovenská dedina je v latentnom stave politikov skôr trápia iné veci lebo si… Celý komentár »