Zadajte hľadaný výraz

MPRV SR Z ekonomiky

Minister: Odmietame odďaľovanie procesu zbližovania priamych platieb

Slovensko nesúhlasí s návrhom írskeho predsedníctva v EÚ v oblasti takzvanej konvergencie. Ide o snahu oddialiť proces zbližovania členských štátov únie v oblasti priamych platieb pre poľnohospodárov, uviedol minister pôdohospodárstva SR Ľubomír Jahnátek na zasadnutí Rady EÚ pre poľnohospodárstvo v Bruseli.

Šéf slovenského agrorezortu zdôraznil potrebu ambicióznejšieho prístupu v tejto oblasti. Ide predovšetkým o tempo dosiahnutia maximálneho zblíženia všetkých členských krajín v oblasti priamych platieb.

„Návrh írskeho predsedníctva smeruje k tomu, že ten proces by sa skôr oddialil. Slovenská strana má k tomu vážne výhrady. Vo svojom vystúpení som striktne odmietol tento prístup na oddialenie približovania priamych platieb medzi členskými štátmi,“ uviedol Jahnátek.

Podľa jeho slov ide o návrh, ktorý zásadne zmenil doterajšie diskusie, avšak nesprávnym smerom. Jahnátek zároveň upozornil, že Slovensko nie je vo svojom postoji osamotené, lebo aj ďalšie členské štáty sa vyjadrili v podobnom duchu.

Jahnátek pripomenul, že SR aj naďalej zastáva pozíciu dobrovoľnej viazanosti platieb z I. piliera. Slovensko je v tejto oblasti v súlade s návrhom Európskeho parlamentu, čiže 15 % dobrovoľne viazaných platieb. Aj viac, ak by to bolo možné.

V oblasti vnútornej konvergencie, čiže jednotnej úrovne alebo hodnote platobných nárokov, ktoré by mali byť v rámci príslušných nariadení EÚ v novej spoločnej poľnohospodárskej politike, Slovensko zastáva názor, že by nemalo dochádzať k diferenciácii medzi štátmi, ktoré vykonávajú jednotnú platbu na plochu (SAPS) a štátmi, ktoré uplatňujú systém jednotnej platby na farmu (SPS). Čiže rovnaké podmienky pre všetky členské štáty.

Jahnátek v tejto súvislosti skonštatoval, že pre SR je dôležité, ako budú nastavené podmienky pre platové nároky. Čiže k akej dohode o platbách na plochu nakoniec dôjde, keďže Európska komisia je naklonená prechodnému obdobiu pred režimom SAPS, avšak nie až do roku 2020. Krajiny ako Poľsko, tvrdo požadujú pokračovanie režimu tohto druhu platieb.

Slovensko je podľa neho otvorené všetkým diskusiám vo vzťahu k predlženiu režimu SAPS.

Autor článku: Jaromír Novak - spravodajca TASR v Bruseli
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
agrárnik z HN
agrárnik z HN
27. február 2013 9:08

Považujem to za aroganciu keď hovoríme o spoločnej poľnohospodárskej politike a spoločný je len bruselský stôl za ktorým sedia páni ministri a diskutujú o rozhodnutom. Spoločná je ešte byrokracia celej agrárnej politiky a haldy bezcenneho papiera riešia spôsob ako skomplikovať život postkomunistickým krajinám a nechať výhodné pre materské krajiny. Jediný… Celý komentár »