Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Anton Vdovjak: Toľko lží v jednom vystúpení pána ministra

Anton Vdovjak: Toľko lží v jednom vystúpení pána ministra
insert_photoTASR - Anton Vdovjak

Kauza najdrahších ošípaných sa stále neskončila. Poľnohospodár Anton Vdovjak z Rakúsov, (okres Kežmarok) dnes v Rádiu Expres ostro skritizoval ministra pôdohospodárstva Samuela Vlčana.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka pod vedením Samuela Vlčana prostredníctvom Národného poľnohospodárskeho a potravinárskeho centra vyplatilo podporu vo výške 4 500 eur na jednu ošípanú firme, v ktorej v minulosti pôsobil aj štátny tajomník Milan Kyseľ. Ten kvôli kauze už vo svojej funkcii skončil.

„Dianie okolo tejto výzvy bolo zahmlené a utajované,“ vyjadril sa Anton Vdovjak a dodal, že z kauzy je pohoršená celá poľnohospodárska verejnosť.

Problémom je, že roľníci sa k informácii nedostali. Nemal ju ani poľnohospodár z Rakúsov, ktorý síce ošípané chová ale o podporu nežiadal.

„Nevedeli sme o tom, a v takej situácii je drvivá väčšina poľnohospodárskych podnikov,“ informuje Anton Vdovjak.

TA3 ako informačný zdroj poľnohospodárov

Podľa Samuela Vlčana však ministerstvo pre zverejnenie výzvy urobilo dokonca viac ako bežne.

„V TA3 bežala v novembri informácia, že pripravujeme výzvu na dva milióny eur. Tá výzva bola u nás na ministerstve a naši pracovníci kontaktovali dva zväzy chovateľov ošípaných, dodatočne zväz spracovateľov. My sme do výzvy s omnoho väčšou alokáciou nedali toľko propagácie ako do tejto dvojmiliónovej,“ uviedol minister Samuel Vlčan.

Malých farmárov však práve toto konštatovanie mimoriadne rozhorčilo. Anton Vdovjak ho komentuje bez okolkov.

„Toľko lží ako v tomto jednom vystúpení pána ministra sme nezažili ani za čias Mečiara. Informácia v TA3 odznela o 23.00 a nebola to výzva, ale všeobecná informácia, že sa čosi udeje.“

Ministerstvo pôdohospodárstva minulý týždeň v pondelok informovalo, že na svojom webovom sídle zverejní prepojenie na príspevok TA3. Podľa linku z ministerského webu je zrejmé, že čas odvysielania televízneho príspevku bol o 23:09. Dokonca v písomnom prepise stanoviska MPRV SR sa nehovorí o podpore 2 milióny eur, ale 2 miliardy eur. Pre zaujímavosť, dve miliardy eur by stálo daňových poplatníkov, keby agrorezort podporil všetky ošípané v štáte sumou, ako to bolo v prípade bývalej firmy Milana Kyseľa.

Screen z príspevku TA3, ktorým argumentuje MPRV SR

Vdovjak: Oslovenie farmárov prostredníctvom zväzov považujem za neštandardné

Juraj Huba z poľnoinfo.sk, ktorý informáciu o podpore pre firmu štátneho tajomníka zverejnil ako prvý, vysvetľuje, že propagácia bola zo strany MPRV SR viac ako nedostatočná.

„Poľnohospodárov sme na webe poľnoinfo.sk o výzve neinformovali, lebo sme o nej v čase vypĺňania dotazníkov jednoducho nevedeli. Dozvedeli sme sa o nej náhodne, až po termíne, keď sa už poľnohospodári zapojiť nemohli. Vzhľadom na to, že celý spôsob vyhlásenia a komunikácie výzvy bol neštandardný, bolo len logickým vyústením našej práce sledovanie centrálneho registra zmlúv. Spôsob nekomunikácie zo strany agrorezortu predsa musel mať nejaký hlbší dôvod, ktorý sa v zapätí potvrdil,“ vysvetľuje Huba.

Tomu sa od prvého článku k téme, ktorý zverejnil 27. decembra 2021 ozvali rôznou formou jedenásti chovatelia ošípaných, ktorí o výzve taktiež netušili a pritom by sa do nej zapojili.

Anton Vdovjak v diskusii v Rádiu Expres hovorí, že na webe ministerstva hľadali spätne informáciu k výzve, ale nič nenašli. Oslovenie farmárov prostredníctvom zväzov považuje za neštandardné:

„Pán minister zvaľuje vinu na profesijné združenia. Ale zväzy, ktoré menoval, majú maximálne sto členov a zo sto členov je 80 percent veľkých firiem. Pán minister deklaroval, že chcú podporiť malých, peniaze pripravili pre malých a informáciu dal najmä veľkým producentom.“

Realita je napokon typicky slovenská. Minister Samuel Vlčan je s rozdelením dotácií spokojný. Doslova povedal: „Je to mimoriadne úspešná výzva. Z celkového počtu chovaných prasníc na Slovensku táto dvojmiliónová výzva pokryla až 97 percent všetkých chovaných prasiatok.“

Malí farmári majú presne opačný názor a nespokojný Vdovjak ostro kontruje: „Pán minister mieša farmy a ošípané, keď hovorí, že 97 % bolo uspokojených. Ale isto nie chovateľov. Podpora mala byť určená malým farmárom. Centrálny register eviduje viac ako 2 000 aktívnych poľnohospodárov. Bolo podporených spolu 84 firiem, takže do 97 % sa nijako nezmestíme.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: TASR - Anton Vdovjak

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
5 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel Oršuľák
Pavel Oršuľák
1. február 2022 6:01

Mminister Vlčan, vo vlastnom záujme nech už radšej nič nehovorí. Chcel podporiť malých chovateľov a oslovil zväz kde sú len veľkí. (to nikomu na ministerstve nedošlo, že malý nie sú registrovaný v žiadnych zväzoch?) Suma pre jednu sviňu 4 500€ je naozaj historická, ale hysterické je dať a stále obhajovať… Celý komentár »

Andrej
Andrej
1. február 2022 8:56

Minister Vlčan ma včera veľmi pozitívne prekvapil. Zreteľná, pokojná a pravdivá argumentácia odzbrojila dokonca aj redaktora Bielika. Držme mu radšej palce.

Ondrej
Ondrej
1. február 2022 9:11

Na nás sa musí EK veľmi zabávať, keď toto sleduje. Nechcel by som byť v koži zamestnancov PPA/MPaRV, keď príde EK na ďalšiu misiu. Ďakujeme Samovi obchodníkovi za zrušenie tretieho piliera ako tak fungujúcej štátnej pomoci, lebo po tejto medializácii a podpory 4500e na ošípanú, si určite s radosťou EK preverí, či sa… Celý komentár »

Johnny
Johnny
2. február 2022 8:14

Celá táto výzva je síce pofidérna, no za zmienku stojí prečo zase kričia tí, ktorí keď boli pri moci chceli vymýšľať pravidlá, ktoré v právnom poriadku neexistovali (F.O.,J.J.,P.M.,A.V. a spol.) a ktorí v konečnom dôsledku za celý čas svojho pôsobenia vo funkciách len lobovali pre zmenu za svojich kamarátov. Jaj… Celý komentár »

SHR
SHR
6. február 2022 17:07

Každý jeden subjekt má v systéme PPA e mailovú adresu. Jedným klikom sa dá rozposlať všetky výzvy dotazníky atď., samozrejme treba aj chcieť. Terajší prax ukazuje že niektorý boli už stokrát zvýhodnený napr. pri kúpe techniky, druhý zase nikdy.