Zadajte hľadaný výraz

Branding Ematech 2020-07 LEFT
Branding Ematech 2020-07 RIGHT
Branding Ematech 2020-07 TOP
MPRV SR Z domova

Agrorezort už diskutuje o svojich prioritách v národnom Pláne obnovy EÚ

blank

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR diskutuje o rezortných prioritách, ktoré chce presadiť do národného Plánu obnovy EÚ. Uviedol to pre TASR Andrej Wallner z odboru komunikácie a marketingu rezortu v reakcii na utorkovú dohodu lídrov krajín EÚ.

„V súčasnosti na pôde MPRV SR prebieha intenzívna vnútrorezortná odborná diskusia ohľadom intervenčnej stratégie pre oblasť pôdohospodárstva a rozvoja vidieka. Agrorezort využije všetky možnosti, aby bolo v plnej miere naplnené predovšetkým Programové vyhlásenie vlády s cieľom zabezpečenia prírode blízkeho hospodárenia a pozdvihnutia úrovne potravinovej sebestačnosti SR,“ spresnil Wallner.

Na sedemročnom rozpočte EÚ a Pláne obnovy v celkovej výške viac ako 1,82 bilióna eur sa v utorok (21.7.) nadránom dohodli lídri európskej dvadsaťsedmičky. Najväčšie názorové rozpory museli šéfovia štátov prekonávať pri fonde obnovy, ktorý má pomôcť naštartovať ekonomiku štátov postihnutých koronakrízou. Prijatý kompromis bol v podobe zníženia grantov na 390 miliárd eur z pôvodne navrhovaných 500 miliárd eur, z celkového balíka 750 miliárd eur. Zvyšok tvoria pôžičky.

Slovensko bude mať podľa premiéra Igora Matoviča (OĽaNO) k dispozícii z doterajšieho programového obdobia nevyčerpaných osem miliárd eur, z fondu obnovy 7,5 miliardy eur a zo sedemročného rozpočtu EÚ na roky 2021 – 2027 dostaneme 18,6 miliardy eur. Z fondu obnovy ešte môže Slovensko čerpať aj pôžičky do výšky 6,8 miliardy eur. Vlastné spolufinancovanie projektov je naplánované vo výške 2,9 miliardy eur.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

Odber nových článkov na e-mail

blank

Máte záujem stať sa pravidelným odoberateľom článkov z portálu poľnoinfo.sk? 1571 čitateľov od nás dostáva čerstvé informácie priamo na email každé ráno. Nečakajte a pridajte sa k nim aj vy.

1 komentár

  1. blank
    Jozef Artim
    24. júla 2020

    Dobrý deň, žiadalo by sa zo strany pána ministra, resp. MPRV SR spresniť priority o ktoré bude usilovať v rámci Plánu obnovy pre agropotravinársky rezort. Je pomerne málo času na prípravu (maximálne tri mesiace podľa zverejnených informácií po summite lídrov EÚ) a preto je nevyhnutné začať čím skôr rokovania s relevantnými samosprávami a následne premiérom. Okolité krajiny určite využijú možnosť investovať do agropotravinárstva miliardy eúr z Plánu obnovy popri SPP na roky 2021-2027. Ak sa to neudeje aj u nás, koniec vlaku už ani neuvidíme.

    Odpovedať

Komentujte

Všetky polia sú povinné. Vaša emailová adresa nebude zverejnená a slúži iba ako ochrana pred spamom. Ak sa váš komentár v článku nezobrazí ihneď po jeho odoslaní, zachytila ho automatická antispamová ochrana. V tom prípade nás prosím kontaktujte a my daný komentár dohľadáme a manuálne schválime.