Agrorezort je pripravený blokovať dohodu EÚ s krajinami Južnej Ameriky
Ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná (SNS) je pripravená na Rade EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov blokovať uzatvorenie obchodnej dohody s krajinami Južnej Ameriky (Mercosur). Dôvodom sú potravinové škandály v minulosti, nízke štandardy v oblasti kvality a bezpečnosti potravín, ale najmä devastovanie amazonského pralesa. Informoval o tom Vladimír Machalík, hovorca MPRV SR.
„To, ako sa v poslednej dobe správa Brazília k amazonskému pralesu, je neakceptovateľné. Európska únia musí využiť všetky dostupné formy, ako donútiť Brazíliu zmeniť svoj prístup. Jednou z možností je ekonomický tlak. Mali by sme prestať dovážať poľnohospodárske produkty a potraviny, ktoré sú dorábané pri nerešpektovaní európskych ekologických štandardov a menej prísnych životných podmienok chovu zvierat, takzvaného welfare zvierat. Ušetríme tak množstvo emisií oxidu uhličitého (CO2), ktoré vznikajú pri dovoze potravín cez pol sveta,“ vysvetlila Matečná.
Čoraz intenzívnejšie klčovanie, vypaľovanie a odstraňovanie amazonského pralesa sa podľa Matečnej významnou mierou podieľa na globálnej zmene klímy. V posledných týždňoch ubúdajú lesy v Brazílii aj pre rozsiahle požiare.
„Je nevyhnutné zastaviť úbytok lesov pre poľnohospodársku produkciu. Lesy majú zostať lesmi a v prípade potreby ekologického materiálu, ktorým je drevo, majú byť znovu vysádzané na rovnako veľkých plochách. Lesy nemôžu byť zaberané natrvalo,“ uviedla.
Matečná pripomenula, že Brazília mala v minulosti problém aj s kvalitou a bezpečnosťou potravín. V roku 2017 prepukol škandál s pokazeným brazílskym kuracím mäsom, ktoré sa dostalo k spotrebiteľom v celej EÚ. Štátna veterinárna a potravinová správa SR vtedy plošne dovoz brazílskeho mäsa zakázala.
Machalík pripomenul, že šéfka slovenského agrorezortu už v roku 2016 hlasovala proti uzatvoreniu obchodnej dohody s krajinami Južnej Ameriky združených v organizácii Mercosur a je pripravená blokovať účinnosť tejto dohody opätovne. Diskusia o obchodnej dohode medzi EÚ a združením Mercosur trvala 20 rokov. K politickej dohode dospeli obe strany až v júni tohto roka. Podstatou dohody je zásadné zníženie existujúcich vysokých colných sadzieb. Clá majú byť postupne eliminované na 93 % colných položiek týkajúcich sa vývozu agropotravinárskych výrobkov z EÚ. Na druhej strane, EÚ má liberalizovať 82 % poľnohospodárskych dovozov z krajín Mercosur.
„Európska únia požaduje od slovenských a európskych farmárov, aby používali menej chemikálií, držali zvieratá v čo najlepších podmienkach a viac chránili krajinu. Na druhej strane uzatvára zmluvy s krajinami, ktoré nerešpektujú požiadavky na ochranu životného prostredia. EÚ tak vlastne vytvára nekalú konkurenciu svojim poľnohospodárom a potravinárom produktmi s nižšími nárokmi na kvalitu, bezpečnosť i podmienky držania hospodárskych zvierat. S takýmto prístupom Slovenská národná strana (SNS) nemôže súhlasiť,“ uzatvorila Matečná.
No neviem. Donald Trump oznámil skvelú správu európskym spotrebiteľom a americkým farmárom ohľadne dovozu hovädzieho mäsa do EÚ, teraz skvelá správa pre farmárov z Mercosur… No ale čo budeme vykrikovať o amazonskom pralese a prehliadať plošné výruby slovenských lesov. Však načo aj. Veď výmera lesov u nás neklesá. Na katastri.… Celý komentár »