Zadajte hľadaný výraz

Z ekonomiky Živočíšna výroba

Agrárny rok 2009 – prvovýrobcovia mlieka

Agrárny rok 2009 - prvovýrobcovia mlieka
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - protest pred bratislavskou mliekarňou.

Aký bol agrárny rok 2009? Touto otázkou sme oslovili viacerých predstaviteľov poľnohospodárstva na Slovensku. Ako prvú ponúkame odpoveď riaditeľky Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka – Margity Štefánikovej.

Agrárny rok 2009 bol na Slovensku veľmi ťažký. Verím, že ostatné komoditné sektory nebudú protestovať, keď poviem, že najhoršie na tom bol sektor mlieka. V roku 2009 naďalej pokračoval trend výrazného poklesu nákupných cien mlieka, ktoré sa od začiatku roka 2008 znížili o viac ako polovicu. Ceny dosiahli svoje dno až v júni 2009, a to v priemere za Slovensko na úrovni 17, 7 eurocenta za kilogram mlieka, čo bola tretia najnižšia cena zo všetkých krajín EÚ. Netreba zdôrazňovať, že tieto ceny pokrývali sotva polovicu výrobných nákladov a sektor prvovýroby mlieka dosiahol za necelé dva roky straty vo výške vyše 150 miliónov EUR.

Slovenskí prvovýrobcovia mlieka už znížili náklady na neúnosnú mieru, ktorá spôsobila pokles úžitkovosti v priemere o vyše 4%. Súčasne nastal vývoz kvalitného genetického materiálu do zahraničia, hlavne do Ruska.

Veľký podiel viny na prehlbovaní krízy v sektore mlieka mala aj Európska komisia. Okrem oživenia niektorých trhových mechanizmov, ako je intervenčný nákup sušeného mlieka a masla, súkromného skladovania masla a vývozných náhrad, sa v podstate len nečinne prizerala na prehlbovanie krízy…

Na národnej úrovni prebehlo množstvo rokovaní od pracovných stretnutí so zástupcami spracovateľov až po rokovania na úrovni ministra, za účasti zástupcov prvovýroby mlieka, spracovateľského priemyslu a obchodu. Ani Petícia, ktorá bola odovzdaná do rúk predsedu vlády SR a protest prvovýrobcov mlieka v Bratislave situáciu výrazne nezlepšili.

Od polroka sa nákupné ceny mlieka začali postupne v EÚ oživovať. Aj na Slovensku zaznamenávame vzostupný trend nákupných cien mlieka, aj keď s ich úrovňou zďaleka nie sme spokojní. Veríme však, že v krátkej dobe sa ceny dostanú na úroveň, ktorá pokryje aspoň výrobné náklady – v opačnom prípade budeme musieť naozaj mlieko dovážať.

Výraznejšie zlešenie situácie a stabilizáciu na trhu s mliekom si sľubujeme od Memoranda o porozumení, ktoré bolo podpísané 20. novembra 2009 medzi Slovenským zväzom prvovýrobcov mlieka a Slovenským mliekarenským zväzom.
Veríme, že jeho obsah bude naplnený a už nikdy sa nezopakuje situácia, ktorú prežili prvovýrobcovia mlieka v minulom a tomto roku.

Autor článku: Písomnú odpoveď na otázku poskytla Margita Štefániková.
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - protest pred bratislavskou mliekarňou.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Predchádzajúci článok
Nasledujúci článok
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments