Zadajte hľadaný výraz

Potravinárstvo Z domova

Agrárny rok 2009 – aj v znamení znižovania rozpočtu ŠVPS

Rok 2009 nebol taký jednoduchý, ako sa niekedy zdá. „Aj u nás boli určité úsporné opatrenia, do ktorých sme sa museli vtesnať, najmä pri zostavovaní plánu veterinárnej prevencie a ochrany štátneho územia,“ skonštatoval pre TASR ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Ján Pliešovský.

Slovensko je podľa jeho slov napríklad aj napriek skrátenému rozpočtu veterinárnej správy v súčasnosti bez výskytu besnoty teplokrvných zvierat, a to u divej zveri a tiež u domácich zvierat.

„Besnotu v SR nemáme už od roku 2006, čo je obrovský úspech,“ zdôraznil.

Prispeli k tomu opatrenia, ktoré ŠVPS uskutočnila najmä v rámci orálnych vakcinácií, na ktoré sa vynaložilo viac ako 4,32 milióna eur (130 miliónov Sk).

„Pri divožijúcich líškach sa zrealizovala v poradí už 18. vakcinácia, a to v perióde jar-jeseň,“ pokračoval.

Pokládky vakcín sa vykonávajú v súčasnosti prevažne letecky, ale v niektorých častiach Slovenska sa musia ukladať ručne.

Odchádzajúci rok bol podľa Pliešovského náročný aj z toho hľadiska, že rozpočet ŠVPS sa upravoval nie smerom nahor, ale smerom nadol.

„V roku 2009 to u veterinárnej a potravinovej správy predstavovalo medziročný pokles rozpočtových prostriedkov okolo 20 %,“ informoval. Napriek kráteniu však správa musí rozhodujúce zásahy veterinárneho charakteru zabezpečiť.

„Bude sa síce musieť zníženému rozpočtu prispôsobiť, ale bude musieť prijať určité opatrenia, aby sa nemuselo poľaviť ani v dozore, ani v inšpekcii. To je potrebné zabezpečiť, ak chceme, aby Slovensko malo vysokú úroveň veterinárnej bezpečnosti,“ spresnil.

Pre rok 2009 mala ŠVPS k dispozícii rozpočet na úrovni 25,89 milióna eur (780 miliónov Sk). Táto suma predstavovala celkové bežné výdavky, z ktorých sa uhrádzali aj mzdy, aj kapitálové výdavky, aj tovary a služby.

„V tejto sume je zahrnutá aj suma na veterinárnu prevenciu ochrany štátneho územia, na ktorú ŠVPS vynakladá ročne viac ako 7,63 milióna eur (230 miliónov Sk). Tie „dávame“ priamo poľnohospodárskym podnikom ako istú formu dotácie vo forme opatrení, ktoré sa pre farmárov robia bezplatne,“ dodal.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments