Zadajte hľadaný výraz

Európska únia Z ekonomiky

Agrárna komora o „zastropovaní“

Informácie, ktoré sú doteraz k dispozícii ohľadom pripravovanej reformy Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ, vyvolávajú obavy aj u Agrárnej komory Slovenska.

„Najzávažnejším návrhom SPP, ktorý by mala Európska komisia (EK) predkladať k 12. októbru tohto roka, je tzv. zastropovanie priamych platieb od 1. januára 2014,“ uviedla dnes na tlačovej konferencii v Bratislave členka predstavenstva AKS Katarína Rimóczyová.

Rozsah takto navrhovaného „zastropovania“ podľa jej slov prakticky znamená, že každý poľnohospodársky podnikateľský subjekt by dostal ročne priame platby iba do výšky 225.000 eur.

„Naznačené krátenie priamych platieb by sa dotklo približne tretiny poľnohospodárskych prvovýrobcov, ale mementom je, že to predstavuje až dve tretiny obrábanej poľnohospodárskej pôdy,“ zdôraznila.

Ak by sa takto formulovaný návrh „zastropovania“ priamych platieb zaviedol, AKS očakáva negatívny zásah najmä pre väčšie podniky – už s výmerou na hranici 1500 až 2000 ha obrábanej poľnohospodárskej pôdy.

„Tento návrh EK považujeme za diskriminujúci aj z pohľadu ukončenia historického referenčného modelu pre výpočet priamych podpôr, a to až k dátumu 1. januára 2019, čo znamená, že pôvodné členské štáty EÚ by dosiahli zavedenie ďalšieho 6-ročného prechodného obdobia oproti novým členským krajinám, vrátane krajín V4, a teda aj Slovenska,“ dodala.

Pripomenula, že podľa zverejneného návrhu bude stropovanie priamych platieb predstavovať zníženie o 20 % pri sume od 150.000 eur do 200.000 eur, zníženie o 40 % pri sume od 200.000 eur do 250.000 eur, zníženie o 70 % pri sume od 250.000 eur do 300.000 eur. „Pri sume nad 300.000 eur to predstavuje 100-% krátenie zo sumy presahujúcej túto hranicu,“ spresnila.

AKS so sídlom v Dunajskej Strede bola založená na ochranu záujmov svojich členov fyzických a právnických osôb, ktoré podnikajú v poľnohospodárstve, samostatne hospodáriacich roľníkov a žiadateľov o priame platby na pôdu vykonávajúcich svoju činnosť v SR. Predmetom činnosti AKS je najmä podpora a ochrana podnikania svojich členov v záujme ich rozvoja, zastupovanie a presadzovanie záujmov členov vo vzťahu k orgánom štátnej správy, predovšetkým v oblasti legislatívy, colnej, daňovej, cenovej, surovinovej politiky, ako aj vo vzťahu k iným hospodárskym, zamestnávateľským a zamestnaneckým organizáciám a podnikateľským subjektom a vo vzťahu k verejnosti.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku:

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments