Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Z ekonomiky

Produkcia repky v EÚ by mala poklesnúť o 8 %

Produkcia repky olejnej v budúcom roku v štátoch EÚ pravdepodobne poklesne o takmer 8 % na 4-ročné minimum a bude sa pohybovať na úrovni 18,7 milióna ton. Vyplýva to z aktuálnej správy Agrárnych trhových informácií Slovenska (ATIS) odvolávajúc sa na prognózu spoločnosti Oil World. Tohtoročná úroda repky v EÚ dosiahla pritom úroveň približne 20,3 milióna ton.

EÚ sa tak pravdepodobne stane viac závislá od dovozu, a to najmä z Ukrajiny, Austrálie a Kanady. Dovoz repky olejnej v sezóne júl 2011 až jún 2012 vzrastie pravdepodobne na 3,2 milióna ton. Najväčším dodávateľom sa stane pravdepodobne Austrália, Ukrajina asi klesne na druhé miesto. V práve skončenej sezóne sa do EÚ doviezlo 2,65 milióna ton repky. Nárast dovozu do EÚ by sa mal v budúcom roku pohybovať na úrovni takmer 21 %.

Problematický vývoj úrody sa očakáva v Nemecku, ktoré patrí v EÚ k najväčším producentom repky. V budúcej sezóne by mala byť produkcia repky v Nemecku na úrovni 4,1 milióna ton, čo by v porovnaní s týmto rokom znamenalo pokles o 28 %. V Poľsku sa očakáva produkcia repky v objeme 1,6 milióna ton, čo by bolo medziročne o 260.000 ton menej, dodáva správa ATIS.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments