Zadajte hľadaný výraz

Z domova Zaujímavosti

Agrárna komora apeluje na vládu a parlament

Agrárna komora apeluje na vládu a parlament
insert_photoarchív poľnoinfo.sk - jednou zo špeciálnych plodín, ktoré zvyšujú pridanú hodnotu rastlinnej výroby je mak siaty

Agrárna komora Slovenska (AKS) so sídlom v Dunajskej Strede je nespokojná s dlhodobou, neúnosnou situáciou živočíšnej výroby a zamestnanosti na vidieku.

“Stav a zastúpenie slovenských potravín v maloobchodných sieťach a reťazcoch je nedostačujúce, môže za to hlavne neúmerne vysoký objem dovozu poľnohospodárskych výrobkov zo zahraničia,” uviedla predsedníčka AKS Helena Patasiová s tým, že v roku 2011 doviezli na Slovensko potravinársky tovar v hodnote 838 miliónov eur.

Podľa jej ďalších slov AKS vyslovuje vážne obavy z doterajšieho vývoja kvality a cien slovenských potravín, zdravia ľudí a zamestnanosti v poľnohospodárstve.

“Ceny vajec v posledných dňoch ovplyvnil nový predpis Európskej únie o tzv. komfortných klietkach, ktoré vyhnali sumy za jedno vajíčko na Slovensku na 21 až 31 centov za kus, pričom za cenu jedného vajíčka sa vykupuje od poľnohospodárov liter mlieka,” uviedla. Dodala, že podobná je situácia aj v prípade jatočných ošípaných, kde nákupná cena je 1,29 eur/kg.

“Dokedy môžu existovať deformované ceny, ktoré sa prispôsobili trhovým žralokom a spotrebiteľ sa stal obeťou? Situáciu nezavinili slovenskí prvovýrobcovia,” konštatovala Patasiová a vyjadrila presvedčenie, že zo strany AKS ako agrárnej samosprávy prvovýrobcov slovenských potravín je nutné aktuálne reagovať a apelovať na podporu spotreby zdravých a cenovo dostupnejších domácich potravín.

“AKS vyzýva preto budúceho ministra pôdohospodárstva, ministra zdravotníctva, vládu SR a všetkých poslancov parlamentu SR na podporu slovenských prvovýrobcov v produkcii a sebestačnosti zdravých domácich potravín,” podčiarkla predsedníčka.

Autor článku: TASR
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk - jednou zo špeciálnych plodín, ktoré zvyšujú pridanú hodnotu rastlinnej výroby je mak siaty

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments