Zadajte hľadaný výraz

Rastlinná výroba Zo sveta

ČR: Nízke úrody maku katapultovali jeho ceny

ČR: Nízke úrody maku katapultovali jeho ceny
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Tohtoročná úroda maku môže byť najnižšia od roku 2000. Je za tým jarné sucho a škodcovia. Kde napršalo, tam rastliny udusilo bahno, povedal ČTK Václav Lohr z Českej poľnohospodárskej univerzity v Prahe. Očakáva sa výnos okolo pol tony z hektára, v posledných rokoch bol priemer 0,67 ton.

Ako už skôr informoval Český štatistický úrad (ČSÚ), polí s makom tento rok ubudlo o 18,3 percenta. Pestoval sa na 26 608-hektároch. Výkupná cena maku sa podľa Vlastimila Mikšík zo spolku Český modrý mak zvýšila oproti vlaňajšku na dvojnásobok, predáva sa za 60 až 65 českých korún za kilogram (2,34 – 2,53 eur). V obchodoch je v ponuke často za viac ako 100 korún (3,9 eur) za kilogram.

“Počas jarných mesiacov nastal problém – ako je známe, väčšinu pestovateľských oblastí zasiahlo sucho, aké nemá v posledných desaťročiach obdoby. Zásoby spodnej vody sú na minime a nedostatok dažďov v apríli a máji problém ešte prehĺbil. V mnohých oblastiach mak vôbec nevyšiel, vychádzajúce rastlinky zasychali, zvlášť, keď sa pridal horúci vietor,” popísal Lohr.

Kde pršalo, objavilo sa podľa neho bahno.

“Na dovŕšenie všetkého sa na mnohých miestach, prakticky po celej republike, objavili škodcovia – najmä krytonos koreňový, ktorý je schopný zlikvidovať vychádzajúce rastlinky na obrovských plochách prakticky cez noc,” opisuje odborník.

Poľnohospodári podľa neho museli rozľahlé plochy osevu zaorať a znovu ich preosiať buď makom, alebo inými plodinami, ako napríklad kukuricou.

“Od neskorých výsevov v prvej polovici mája sa však už nedá veľa očakávať. Možno odhadnúť, že reálne osevné plochy sú o niekoľko tisíc hektárov nižšie v porovnaní s odhadom ČSÚ, publikovaným začiatkom júla,” dodal Lohr.

Na zvyšku podľa neho budú nízke výnosy. Optimálna rozloha maku na českých poliach je podľa odborníkov okolo 30 000-hektárov. Do budúcnosti očakávajú jej navyšovanie.

“Neúroda maku zapríčinila jeho zvýšený dopyt aj za vysokú cenu. V nasledujúcom roku sa dajú očakávať väčšie výmery. Razantné rozšírenie plôch ale môže mať záporný efekt pre mak ako plodinu. Očakávaný nadbytok produkcie zrazí ceny razantne nadol a na maku prerobia ako tí, ktorí nepoznajú dokonale jeho pestovateľské technológiu, tak najmä tí, ktorí nemajú skladovacie kapacity, aby uchovali mak v potrebnej kvalite do doby zvýšeného dopytu a ceny,” opísal Mikšík.

Mak sa okrem využitia ako náplň do buchiet využíva aj na výrobu rastlinného oleja. Olej je podľa odborníkov nutrične hodnotný, obsahuje minerály a vitamíny. Podľa Mikšík sa makovice predávajú aj ako dekorácia.

Spotreba maku v ČR v posledných rokoch mierne rastie, naposledy (2016) predstavovala 430 gramov na obyvateľa. Na začiatku 90. rokov bola ale vyššia.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
1 Komentár
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments
marcel sako
marcel sako
8. august 2018 14:31

Doporučil by som obchodníkom dlhodobé kontrakty ako sa to robí u ferových obchodníkov v zahraničí. Napr . mak 1,5eura na 3 – 5 rokov a vyhli by sme sa výkyvom 0,8 eura v 2016 -17 alebo 2,5 -3 eurá v 2018. A čo sa týka obilnín a daľších plodín, doporučujem… Celý komentár »