Zadajte hľadaný výraz

Zaujímavosti Zo sveta

ČR dá na hľadanie vakcíny proti moru ošípaných milión eur

ČR dá na hľadanie vakcíny proti moru ošípaných milión eur
insert_photoarchív poľnoinfo.sk

Situácia s africkým morom ošípaných sa v Európe mierne zhoršila a jedinou cestou na zastavenie choroby je nájdenie účinnej vakcíny a preočkovanie celej populácie diviakov. V Bruseli sa na tom zhodli český minister poľnohospodárstva Jiří Milek a komisár pre zdravie a bezpečnosť potravín Vytenis Andriukaitis. Česko podľa ministra preto na výskum uvoľní milión eur (asi 25 miliónov Kč).

Dôležité je podľa českého ministra zapojenie výskumných ústavov a škôl v celej Európskej únii. Význam okrem hľadania vakcíny ale podľa neho majú aj ďalšie kroky, vrátane efektívneho znižovania stavov diviakov či sledovanie ich výskytu a rýchla lokalizácia uhynutých jedincov.

Výskum by sa mal venovať aj sociálnemu správaniu skupín ošípaných a infikovaných jedincov alebo navrhovať preventívne opatrenia zamerané na minimalizáciu šírenia vírusu do chovov domácich ošípaných.

Milek včera (19.3.2018) novinárom po rokovaní s Andriukaitisem pripomenul, že problém trvá napríklad pri snahe o spoluprácu s krajinami ako je Bielorusko alebo Ukrajina.

“Bohužiaľ aj odtiaľ je najväčší tlak tejto choroby, budeme ďalej hľadať nejakú možnosť spolupráce s nimi,” upozornil minister.

S Milekom sa komisár Andriukaitis zhodol, že je potrebné do budúcnosti obmedziť nelegálny obchod s mäsom, a to práve predovšetkým z východných krajín. Odporučil tiež, aby krajiny susediace s veľkými ohniskami nákazy sprísnili hraničné kontroly.

V Európe sa tak situácia s výskytom afrického moru ošípaných ďalej mierne zhoršuje. ČR je na tom ale podľa ministra “relatívne dobre” a situácia je pod kontrolou. V Česku sa nákaza, ktorá nie je nebezpečná pre človeka, objavila prvýkrát vlani v júni na okraji Zlína. Vo vysoko rizikovej oblasti vytýčenej v okolí krajského mesta doteraz veterinári potvrdili africký mor ošípaných u 219 uhynutých, ulovených alebo odchytených diviakov. Do chovov sa zatiaľ nákaza nerozšírila. Keby sa tak stalo, museli by sa nechať zlikvidovať.

Autor článku: ČTK
Zdroj obrázku: archív poľnoinfo.sk

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Inline Feedbacks
View all comments