Zadajte hľadaný výraz

Z domova

Vedenie porastov repky na jar

Vedenie porastov repky na jar
insert_photo5 x Agrobiosfer

Repka sa na Slovensku v minulom roku aj napriek nepriaznivým podmienkam na jeseň pestovala na takmer 105000 hektároch. Cielená a prírodná stimulácia je tou správnou cestou na dosiahnutie požadovanej úrody i v prípade nepriaznivých klimatických podmienok.

Kedy začať so stimuláciou repky?

Rastliny sa na jaro prebúdzajú postupne. I keď už vidíme krásnu zelenú farbu listov, to ešte nie je znak toho, že rastliny začínajú vegetovať. Hlavným ukazovateľom úplného prebudenia rastliny je fakt, že začína s rastom nových bielych korienkov. Preto je nutné, kontrolovať stavy porastov nie len vizuálne, ale zobrať do ruky rýľ a skontrolovať čo sa deje pod povrchom. Keď začínajú rásť biele korienky, je to signál na aplikáciu stimulátorov. V opačnom prípade, keby sme aplikovali stimulátory skorej, malo by to za následok vyčerpanie rastlín, ich zoslabnutie a vystavovanie tlaku chorôb. 

 

Ako sa prebúdzajú rastliny?

Keď nám už začnú rásť biele korienky, vplyvom vyprodukovaných cytokinínov v koreňových špičkách, ktoré smerujú do nadzemnej časti rastliny sa začína dynamický proces jarného rastu. Cytokiníny  v nadzemnej časti začnú prebúdzať k aktívnemu rastu spiace pupene repky a podporujú ich rast a vetvenie.  Opačným smerom – do koreňa prúdia auxíny, ktoré boli vytvorené v aktívne rastúcich častiach repky a majú za následok zväčšenie a rozvetvenie koreňa. V závislosti ako rýchlo a akú silu bude mať tento dynamický proces, čo v konečnom dôsledku ovplyvní aj výšku úrody, bude závisieť od prvej dávky stimulátorov so zameraním na koreňový systém.

Prírodná výživa a stimulácia repky

/Regeneračné hnojenie dusíkom je potrebné realizovať čo najskôr v dávke od 60 – 100 kg N vo forme hnojív LAV, LAD alebo DASA 26/13. Repka bude po jeseni a zime vyhladnutá a preto je lepšie dať vyššiu dávku dusíkatého hnojiva aby sme podporili jej rýchly štart. V závislosti od stavu porastu odporúčame nasledovné riešenia stimulácie repky:

– Na veľmi slabé porasty odporúčame prípravok na báze morských rias so silným auxínovým  účinkom RootMost  v dávke 1 l/ha v kombinácii so SoftGuard++  v dávke 0,8 l/ha.

– Na optimálne zapojené porasty odporúčame aplikáciu Alga 600 v dávke 0,5 kg/ha a SoftGuard++  v dávke 1 l/ha.

Výsledky pokusu pri použití prípravku Alga 600 nájdete v tabuľke č.1. Spomenuté kombinácie je vhodné spojiť spolu s roztokom močoviny na rýchly príjem N.

Tab. 1. Výsledky poľného pokusu s repkou, PD Hlohovec (2012)

Maximálny úrodový potenciál

Prečo odporúčame kombináciu Alga 600 s prípravkom SoftGuard++, ktorý má preventívne účinky voči chorobám a stimulačný účinok? Za všetko hovoria výsledky poľného pokusu v tabuľke č.2, kde je  vidieť adekvátny nárast úrody po pridaní SoftGuardu k prípravku Alga 600. Netreba zabudnúť ani na aplikáciu bóru, ktorý je pre repku dôležitý z hľadiska metabolizmu a podpory správneho kvitnutia. Náš prípravok ProBoron s obsahom organického bóru v kombinácii s dusíkom zabezpečí 100% prijateľnosť a využiteľnosť bóru z tohto prípravku.

Tab. 2. Výsledky poľného pokusu s repkou v lokalite Záhorie, odroda Exagone (2012)

Výhody použitia prípravkov na báze morských rias:

– Stimulujú rast koreňov a vytvárajú green efekt

– Podporujú zahustenie, kvitnutie a jeho dĺžku

– Silné protistresové účinky

– Prírodná výživa porastu

Všetky produkty z nášho portfólia sú používané vo viac ako 100 krajinách sveta, v konvenčnom a ekologickom poľnohospodárstve, v zeleninárstve, kvetinárstve, ovocinárstve i vinohradníctve.

Pre viac informácií kontaktujte našich obchodných zástupcov a navštívte našu webovú stránku www.agrobiosfer.sk .

Autor článku: Ing. Pavol Krempa, PhD., obchodný manažér Agrobiosfer, s.r.o.
Zdroj obrázku: 5 x Agrobiosfer

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments