Stredná škola úspešná aj vďaka spolupráci s roľníkmi
Levický región patrí medzi poľnohospodárske lokality. Zaiste aj preto tam mladí ľudia majú záujem študovať na levickej Strednej odbornej škole poľnohospodárstva a služieb na vidieku.
Navyše, keď škola ponúka množstvo lákadiel, ktoré zaručujú uplatnenie sa aj na trhu práce. Rôzne certifikáty, možnosť praxovať v zahraničí, ale aj učenie sa podnikať. O absolventov školy v odboroch farmárstvo, poľnohospodársky manažment alebo agroturistika je veľký záujem aj zo strany zamestnávateľov. Škola sa umiestnila v rámci Nitrianskeho kraja na prvom mieste v hodnotení zamestnávateľov. Prieskum pripravil Úrad vlády SR v rámci švajčiarsko-slovenského projektu Odborné vzdelávanie a príprava pre trh práce. Zamestnávatelia hodnotili celkovú pripravenosť absolventov pre prax, iniciatívnosť školy v hľadaní spolupráce s podnikmi, dĺžku odbornej praxe ako aj kvalitu praktickej prípravy študentov.
Keď sme navštívili Strednú školu poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Leviciach, stretli sme nadšených študentov so vzťahom k rodnej hrudi. Jedna z najstarších poľnohospodárskych stredných škôl na Slovensku síce pred rokmi prišla o svoj Školský majetok a hrozilo jej aj zrušenie, o to viac sa snažili pedagógovia nahradiť absenciu materiálneho vybavenia cez rôzne projekty alebo komunikáciou s prvovýrobcami. Potešilo nás najmä to, že si škola zachovala tradične poľnohospodárske odbory ako sú agropodnikanie, farmárstvo, agroturistika či poľnohospodársky manažment.
„Snažíme sa ich hneď na začiatku štúdia dostať priamo do výrobných podnikov, kde dostanú zručnosti a návyky pri moderných poľnohospodárskych strojoch. Sme jedna z mála škôl, ktorá sme zostali vyprofilovaní pre vzdelávanie poľnohospodárskych odborníkov a v Nitrianskom kraji sme zostali jediní. V niektorých odboroch sú zaradené aj ekonomické predmety, ale my sme sa tvrdohlavo držali trendu, že sa budeme držať toho, čo vieme robiť,“ hovorí riaditeľka školy Lívia Marčeková, ktorá dopĺňa, že takmer všetci žiaci pochádzajú z vidieka a majú vzťah k prírode, prípadne ich rodiny sa zaoberajú poľnohospodárstvom ako súkromne hospodáriaci roľníci.
„V posledných rokoch máme veľmi dobrú spoluprácu so Slovenskou poľnohospodárskou a potravinárskou komorou, preto spolupracujeme aj s družstvami a súkromne hospodáriacimi roľníkmi. Stali sme sa členom Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, centrom odborného vzdelávania pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka a dostali sme aj medzinárodný certifikát kvality pokiaľ ide o vzdelávanie v poľnohospodárstve. Preto aj spolupráca so zamestnávateľmi začína naberať správny smer, napríklad vďaka sponzorským prostriedkom sme zveľadili stredisko odbornej praxe,“ hovorí riaditeľka.
Ako sme sa dozvedeli, v súčasnosti majú zamestnávatelia nedostatok pracovníkov v oblasti živočíšnej výroby. Predsedovia družstiev a konatelia agrospoločností vraj bijú na poplach. Napríklad celá generácia traktoristov im odchádza do dôchodku.
„Problém je aj v automatizácii a modernizácii mechanizácie. Niektorí pracovníci po päťdesiatke sa ťažko prispôsobujú novej technike, dnes sú traktory riadené počítačmi, GPS, automatickým navádzaním,“ hovorí riaditeľka školy a je rada, že niekedy podnikatelia majú záujem už aj o žiakov tretích a štvrtých ročníkov, ktorí sú dobre pripravení aj v oblasti mechanizácie.
Ako spomína, vďaka Agroservisu Komárno a Agrallu Bajč majú žiaci možnosť vyskúšať si aj modernú techniku.
„Zamestnávatelia sa o nás bijú, no tu máme podmienky na to, aby sa z nás stali aj dobrí podnikatelia. Ak má študent odvahu podnikať, tak má priestor si to tu aj vyskúšať,“ hovorí žiak 4. ročníka odboru farmár Peter Farkaš.
Skúseností majú veľa, veď ako nám povedala pedagogička pre odborné predmety Hedviga Gulová, žiaci len v poslednom období v rámci medzinárodných projektov mali možnosť vycestovať do Česka, Poľska, Portugalska alebo Francúzka.
„Majú možnosť napríklad vyskúšať si aj špeciálnu živočíšnu výrobu, napríklad hydinárstvo. Dvojtýždňové stáže v Česku boli zamerané na reklamu, a uplatnenie sa na vidieckom trhu, podobne aj dospelí v rámci centra vzdelávania vycestovali do Španielska a Portugalska, kde sa zaoberali spracovaním olív,“ hovorí Gulová.
Nečudo, že si takýchto začínajúcich poľnohospodárov pochvaľujú aj naši podnikatelia z regiónu juhozápadného Slovenska. Inštruktor odbornej praxe poľnohospodárskej školy v Leviciach Štefan Špaňo oceňuje zanietenosť dnešných študentov. Podobné skúsenosti majú aj zamestnávatelia na odbornej praxi – napríklad na gazdovskom dvore v Branove, mliečnej farme v Mikuláši alebo v poľnohospodárskom družstve v Dvoroch nad Žitavou.