Medu bude viac. Počasie praje najmä včelám na juhu
Tohtoročné počasie už prinieslo viacero teplotných výkyvov, ktoré zanechávajú svoje stopy aj v agrosektore. Zatiaľ čo poľnohospodári sa na poliach aj v sadoch museli vysporiadať s viacerými javmi, ktoré poškodili plody na stromoch či klasy na poliach, v sektore včelárstva to zatiaľ tento rok vyzerá viac ako dobre. Úroda medu najmä v južných oblastiach Slovenska predbehla očakávania.
„Začiatok sezóny bol vo viacerých oblastiach lepší, ako celá minuloročná sezóna. Ovocné stromy nezmrzli, repka celkom dobre medovala a agát tiež odolal mrazom a po mnohých rokoch môžeme hovoriť o slušnom výsledku,“ skonštatoval Pavel Fiľo, predseda Slovenského zväzu včelárov.
Agát výrazne prekvapil
O dobrú znášku sa v jarných mesiacoch postaral predovšetkým agát. Ten v uplynulých rokoch priniesol len minimálnu znášku – buď zmrzol, alebo nemedoval.
„Vlani bolo kvetov veľmi málo a nemali nektár. Tento rok to bol úplný opak – agát krásne zamedoval, kvetov bolo veľa a včelami to na nich len tak hučalo. Pre porovnanie, ak som vlani vytočil na stanovisku, kde mám agát, v priemere 8 kilogramov medu na úľ, tento rok to bolo 20 kilogramov,“ dodal aj Marek Urban, včelár z nitrianskej oblasti.
Podobné skúsenosti majú viacerí včelári.
„Tento rok si akoby agát vynahrádzal to, čo vlani zameškal. Vlani včely z agátu doniesli minimálne množstvo, v podstate sa to pomiešalo s inými jarnými medmi, ale tento rok sa podarilo vytočiť aj samostatný agátový med,“ potvrdil Rudolf Kotrusz, včelár z nitrianskeho Zobora.
Okrem agátu si včelári pochvaľujú aj ďalšiu znášku.
„V našej oblasti máme tri hlavné znášky – repka, agát a slnečnica. So znáškou môžeme byť spokojní, veľmi dobrá úroda bola pri repke a aj ovocných stromoch, ktoré kvitnú zhruba v rovnakom období. V súčasnosti máme už po agáte, z ktorého med má vysokú kvalitu. Teraz čakáme na poslednú znášku, ktorú prinesie kvet slnečnice,“ uviedol Branislav Novosad, včelár z oblasti Šale a Nových Zámkov.
Sever je na tom slabšie
Menšie znášky však hlásia včelári zo severnejších, respektíve horských oblastí.
„Tu vidieť, že sa opäť otvárajú nožnice – zatiaľ čo včelári na juhu sú tento rok úspešní, čo sa týka včelárov v horách, mnohí hlásia dosť slabé výsledky. V oblastiach, kde medoval javor a začala sa medovica na smrekoch, tam je to trochu lepšie. Ale v porovnaní s južnými oblasťami je to vo výsledku stále možno len tretina alebo slabá polovica,“ vysvetlil Pavel Fiľo zo Slovenského zväzu včelárov.
Vo všeobecnosti bude podľa neho výsledok v znáške medu za celé Slovensko lepší, ako vlani či predvlani. Regionálne rozdiely však pretrvajú.
„Je veľkou otázkou, čo bude v lese a aká bude odtiaľ znáška. Aj keď sa to vyvíja nádejne, čo sa týka medovicového medu a vošiek, rozhodujúcu úlohu tu bude hrať počasie. Oblasti, ktoré budú mať veľmi silné búdky, skončia zrejme s neslávne slabým výsledkom,“ dodal Fiľo.