Ekosystémové služby lesa – téma pre politiku aj verejnosť
Lesy, ktoré zaberajú viac ako 40 % územia Slovenska, ľudstvu poskytujú množstvo ekonomických, materiálnych, zdravotných, emocionálnych a sociálnych výhod. Zmyslom lesného hospodárstva je zabezpečiť rastúce, zdravé, rozmanité a odolné lesy a prispieť k dosiahnutiu cieľov v oblasti klímy, biodiverzity a udržateľného biohospodárstva. Výhody, ktoré ľudia využívajú z prírodných ekosystémov sa nazývajú ekosystémové služby. Spoločnosť však môže mať rôzne priority a predstavy o využívaní ekosystémových služieb lesov.
Les má potenciál naplniť všetky funkcie rovnako, či ich ľudstvo využíva alebo nie. Záujem o využívanie konkrétnych ekosystémových služieb rôznymi spoločenskými skupinami narastá a akoby do protiváhy sa skoro vždy stavia produkcia dreva. To vedie často k mylnému názoru, že pre posilnenie plnenia požadovaných ekosystémových služieb je potrebné obmedziť využívanie drevoprodukčnej, teda znížiť ťažbu dreva. Drevo, ktoré je rozhodujúcim zdrojom financovania lesného hospodárstva (79% podľa Zelenej správy 2023) sa získava prostredníctvom trvalo udržateľného obhospodarovania lesov. Toto obhospodarovanie vo veľkej miere vytvára podmienky aj na poskytovanie ďalších ekosystémových služieb z ktorých sú mnohé stále „nezaplatené“, čo môže viesť k podceňovaniu ich hodnoty.
Čo spoločnosť od lesov a lesného hospodárstva očakáva?
Aj politické a strategické dokumenty, ako Envirostratégia 2030 Zelenšie Slovensko, Národný lesnícky program 2025-2030 Lesy pre spoločnosť alebo aj Nová lesnícka stratégia EÚ do 2030 si všímajú význam a potrebu platieb za ekosystémové služby lesov. Cieľom je vytvoriť dostatočnú finančnú motiváciu obhospodarovateľom lesa na komplexné a udržateľné zabezpečovanie, zachovávanie a zveľaďovanie rôznych ekosystémových služieb.
Čo vlastne spoločnosť od lesov a lesného hospodárstva na Slovensku očakáva? Ktoré ekosystémové služby majú význam? Ktoré viac a ktoré menej spoločnosť využíva a vyžaduje? Je potrebné aby vlastníci alebo obhospodarovatelia lesov boli odmeňovaní za manažmentové opatrenia, ktorými zlepšujú žiadané služby?
Národné lesnícke centrum – Lesnícky výskumný ústav Zvolen sa platbami za ekosystémové služby lesa zaoberá dlhodobo. Prieskumy naznačujú, že verejnosť si uvedomuje význam ako produkčných tak aj podporných a kultúrnych ekosystémových služieb lesa. Otázky platieb za zmenu hospodárenia v prospech podpory priorizovaných ekosystémových služieb sú však stále otvorené.
Zaujíma nás Váš názor na túto tému. Odpoveďami na nasledujúci krátky dotazník prispejete k zisteniu postoja verejnosti k ekosystémovým službám lesa. O výsledku budeme informovať.
Poďakovanie
Táto práca bola podporená z kontraktu NLC s MPRV SR v rámci projektu výskumného zámeru NLC 2022-2026 EPRIBLES na základe zmlúv č. APVV 17-0232, APVV-20-0408 a APVV 21-0290.
Príspevok ide po povrchu problémov, nenačrtáva žiadne konkrétne riešenie. Práca v lese je každodenná, od výsadby cez ošetrovanie, výchovu lesa, až po ťažbu a finančné zhodnotenie drevnej hmoty. Súčasné riešenie bez ľudí, ktorí sa tejto práci venujú, je pre les zničujúce. O lesy sa majú starať odborníci, ktorí sa problematike… Celý komentár »
Ďakujem hovoríte mi z duše.
Do lesníctva zasahujú ludia,ktorý tomu nerozumejú a využívajú strašenie ludí,že klimatické zmeny sú zapríčinené okrem iného,nesprávnym nakladaním s lesmi,kde sú používané ,ako produkčné.Eštepred pár rokmi boli týmito luďmi šírené názory,že do zdravotných kalamít lesa,by človek,teda hospodár ,nemal zasahovať,lebo príroda si problém vyrieši sama.Teraz som pri kalamite v Čiernom Balogu nevidel… Celý komentár »