Zadajte hľadaný výraz

Článok dňa Z domova Zaujímavosti

Koreňovej zelenine sa nedarilo, ale pilotný rok hodnotia úspešne

Koreňovej zelenine sa nedarilo, ale pilotný rok hodnotia úspešne
insert_photoFacebook - Košický samosprávny kraj

Prvá školská modelová farma na princípe agrokruhov ukončila sezónu. Aktuálne ešte pripravujú pôdu na zimu, aby sa pripravili na ďalší rok.

Riaditeľka Strednej odbornej školy agrotechnických a gastronomických služieb v Pribeníku Silvia Sakáčová hodnotí pilotnú sezónu ako úspešnú.

„Vyprodukovali sme viac ako osem ton zeleniny,“ povedala Silvia Sakáčová.

Najviac bolo zeleru, cvikly, nasledovali tekvica hokkaido, paradajky, paprika, zelená fazuľka na struky a cibuľa. Zeleninu distribuovali do vlastnej školskej jedálne a do ďalších troch škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Košického samosprávneho kraja.

Stredná škola, ktorá hospodári na 13 hektároch ornej pôdy neďaleko maďarskej hranice. Začiatkom tohto roka vyčlenila na pilotný projekt hospodárenia na princípe agrokruhov dva hektáre a bývalé pasienky pretvorili na zeleninovú farmu.

Pôde má pomôcť kompost a piesok

Prvý rok ich veľa naučil.

„Museli sme meniť osevný postup, lebo nám nevzišla koreňová zelenina – mrkva a petržlen. Tie sme nahradili inou zeleninou – paprikou a paradajkami,“ bilancuje riaditeľka.

Ukázalo sa, že na školskom majetku je veľmi hutná a ťažká pôda, ktorá nebola celkom vhodná na pestovanie niektorých druhov plodín.

„Prejavilo sa nám to práve na koreňovej zelenine. Preto sme využili jesenné obdobie na zlepšenie štruktúry pôdy,“ vysvetľuje Silvia Sakáčová.

Cieľom SOŠ v Pribeníku je produkovať plodiny v bio kvalite, preto musel byť do pôdy zapracovaný vhodný kompost, ktorý im tento plán nezmarí. Pridali tiež piesok na zjemnenie a zlepšenie štruktúry pôdy.

„Momentálne využívame vhodné poveternostné podmienky a zariadenie prekopáva pôdu, aby sa všetko dobre zapracovalo a prekyprilo. Potom už len čakáme na sneh a pomaly sa budeme pripravovať na ďalšiu sezónu,“ dodáva riaditeľka školy.

SOŠ v Pribeníku má k dispozícii 12 agrokruhov, v ktorých je nastavený štvorročný osevný postup a Silvia Sakáčová potvrdila, že zostáva rovnaký aj do ďalšej sezóny.

„Plodiny sa budú striedať v jednotlivých kruhoch. Počas nasledujúcich rokov sa v kruhoch postupne vystrieda všetkých 12 plodín. Prvý rok už máme úspešne za sebou.“

Koreňovú zeleninu nezavrhli a vrátia sa aj k nej.

„Je zadefinovaná v osevnom pláne, mrkvu aj petržlen potrebujeme pre školské jedálne, aj pre zariadenia sociálnych služieb. To, že nevzišla, nám ukázalo, že pôda nebola pre tieto plodiny vhodná, budúci rok sa opäť pokúsime dopestovať ju. Ak by náhodou zase nevyšla, modifikujeme osevný postup s tým, že sa sústredíme na ostatnú zeleninu, pre ktorú je táto pôda vhodná,“ hovorí riaditeľka školy.

Po zime začnú s priesadami

V novom roku budú pokračovať podľa poveternostných podmienok. Už vo februári začnú pripravovať priesady na špeciálnom zakoreňovacom systéme, ktorý, rovnako ako agrokruhy, navrhol pestovateľ Ján Šlinský. Postup termínovo približuje Silvia Sakáčová.

„Vo februári a v marci začneme pripravovať priesady na papriku, paradajky a zeler, ktoré niekedy v apríli budeme umiestňovať von priamo na pôdu. Na jar budeme pôdu opätovne prekopávať a samotné práce sa budú realizovať podľa počasia.“

SOŠ v Pribeníku má 263 študentov, z toho približne šesťdesiatka navštevuje tri poľnohospodárske odbory – denné nadstavbové štúdium poľnohospodárstvo pre absolventov ukončeného trojročného vzdelávania, trojročný učebný odbor agromechanizátor, opravár a štvorročný študijný odbor agropodnikanie.

Budúci poľnohospodári sa od septembra zúčastňovali zberových prác a podieľali sa na pozberovej úprave pôdy. Samotné zariadenie agrokruhov neobsluhovali.

„To zatiaľ nemôžu, ale mohli sledovať ako zariadenie pracuje za prítomnosti vyškolených pracovníkov,“ uzavrela Silvia Sakáčová, riaditeľka SOŠ agrotechnických a gastronomických služieb v Pribeníku.

Autor článku: Veronika Fitzeková - poľnoinfo.sk
Zdroj obrázku: Facebook - Košický samosprávny kraj

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Odoberať komentáre k tomuto článku
Upozorniť ma
guest
0 Komentárov
Najlepšie hodnotené
Najnovšie Najstaršie
Inline Feedbacks
View all comments